Slavnostní poklepání na základní kámen v pátek zahájilo stavbu nové haly na českobudějovickém výstavišti. Hangár s oblou střechou bude dosahovat do výšky 14 metrů, nabídne 6050 metrů čtverečních užitné plochy a bude stát 188 milionů korun.

Hala se stane novou vstupní branou do areálu od severu. „Bude to víceúčelový pavilon,“ uvedla v pátek ředitelka akciové společnosti Výstaviště České Budějovice, a. s., Marcela Payerová a dodala, že nový objekt bude sloužit nejen výstavám, ale i společenským nebo sportovním akcím. Bude stát ještě za pavilonem Z, který dnes opticky výstaviště na severu uzavírá a mezi oběma objekty má být kryté spojení.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa při zahájení stavby zdůraznil, že je to důkaz rozvoje výstaviště s tím, že plány na možný prodej areálu jsou nyní zapomenuty. „Absolutně nemáme žádné privatizační ambice,“ konstatoval ohledně výstaviště Fuksa. Stát totiž ovládá akciovou společnost prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

Výstaviště zaplatí nový objekt z peněz, které získalo za prodej nepotřebných pozemků v minulých letech. Pavilon má být hotov v červenci roku 2011.

„Je třeba využít skrytý potenciál Českých Budějovic v oblasti výstavnictví,“ říká k nové hale, která se začíná stavět v areálu výstaviště, architekt Jiří Střítecký. Ateliér 8000, který Střítecký vede jako jeden z partnerů, připravoval projekt nového objektu.

„Není to jen výstavní pavilon,“ zmínil v pátek architekt, když přibližoval parametry haly při slavnostním zahájení stavby. Vysoká střecha a rozlehlá plocha šest tisíc metrů čtverečních nabídnou nejen šanci na prezentace nejrůznějších výrobků, ale i možnost pořádání plesů nebo tenisových či badmintonových utkání. „Hala se bude moci srovnávat s halami brněnského výstaviště,“ zdůraznil Střítecký. Protože má objekt více funkcí bylo podle architekta nutné všechny požadavky skloubit, to bylo podle něj na přípravách trochu těžší. Topení, větrání a další náležitosti musejí počítat nejen s rozlehlou plochou pavilonu, ale také s tím, že je připraven na tisícovky návštěvníků v jediném okamžiku.
Co se týká samotného areálu, ten by se měl podle Stříteckého dále rozvíjet, aby využil svůj potenciál. Například směrem k poskytování ubytovacích kapacit nebo nových či vylepšených výstavních ploch.

Už dnes si českobudějovické výstaviště drží podle ředitelky Marcely Payerové druhou pozici v českém výstavnictví, pokud se týká oborového zaměření. Nejnavštěvovanější akcí je oblíbená výstava Země Živitelka. „Bude to výstavní plocha , která nám celá léta chyběla,“ zmínila Marcela Payerová k novému pavilonu a dodala, že už na příští rok je v něm objednán jeden mezinárodní kongres.

Vylepšení výstaviště vítá i ministerstvo zemědělství. Jak v pátek uvedl ministr Ivan Fuksa je důležité pro propagaci domácí zemědělské výroby.
Regionální zemědělské výstavy se na území dnešního areálu výstaviště pořádají od roku 1960.