„Je to logický vývoj, který mně není neznámý. Bylo otázkou času, kdy se o tom začne takhle uvažovat,“ vyjádřila se včera pro Deník Marcela Payerová, ředitelka Výstaviště České Budějovice, a. s.

Strategickým záměrem však podle Payerové je, aby výstavy pokračovaly i v budoucnu, už teď se plánuje činnost na další roky.
Výstaviště se změnilo na akciovou společnost 1. ledna 1994. Dnes drží 88% akcií Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Tomu však velí ministerstvo zemědělství.

„Stát není vlastníkem ani jiných výstavišť, a tak nemusí mít ani to budějovické,“ zdůvodnil postoj ministerstva jeho šéf Petr Gandalovič.

Cena se neví

Cena za výstaviště nebo značku Země živitelka, ještě nebyla vyčíslena. Deník oslovil některé realitní makléře, ale ti odmítli o hodnotě výstaviště v současné chvíli spekulovat.

Uznávají však význam komplexu pro České Budějovice. „Z dlouhodobého hlediska je to úžasný areál pro město. Bylo by dobře, aby byla plocha zachována pro výstavnictví,“ vyjádřil se například Vladimír Pokorný ze společnosti Pokorný nemovitosti. Makléř připomněl i doprovodné výhody, které výstaviště městu přináší.

Za svou existenci vykazovala akciová společnost každoročně zisk v rozmezí dva až deset milionů korun.

Zisk zůstává

„Veškeré vyprodukované zisky se vkládaly do dalšího rozvoje společnosti,“ zdůraznila Marcela Payerová a doplnila, že PGRLF si nikdy ze zisků nic nebral. Zároveň ředitelka výstaviště konstatovala, že ani změna vlastníka by se zřejmě neměla výrazně dotknout cen služeb, protože v oboru je značná konkurence.

Záměr prodat výstaviště a ztratit nad ním kontrolu ze strany ministerstva však vzbuzuje obavy u některých zemědělců.

„Určitě to považujeme v současné době za unáhlené rozhodnutí, které by mělo negativní vliv na zemědělství a zejména zemědělství v jižních Čechách,“ řekl viceprezident Agrární komory České republiky a předseda ZD Bernartice na Písecku Pavel Novotný.

„Stát na tom není tak úplně špatně, aby to musel prodávat. Země živitelka je důležitá výstava z hlediska odborného i z hlediska prestiže zemědělství,“ míní Novotný, který dodal, že zemědělství už na prestiži utrpělo tolik ran, že si další nezaslouží. Vyjádřil tím obavy z možného spekulativního prodeje areálu, který má nyní rozlohu 29 hektarů.

Jeho části už byly v nedávné minulosti odprodány. Na bývalých pozemcích výstaviště stojí dnešní Tesco a o dalších pozemcích pro budoucí velkou prodejnu pro volný čas už je uzavřena smlouva o budoucí kupní smlouvě.

„Tato rozhodnutí padla už v roce devadesát sedm, za jiného složení valné hromady. Je tu zájem ministerstva zachovat výstavní činnost,“ odmítla obavy o budoucnost výstaviště Payerová.