Organizátor výstupu Milan Koželuh zdůraznil, že se sešlo hned několik příznivých okolností. Bylo pod nulou, ale ne velká zima, nebylo hodně sněhu, takže se cesta dala uskutečnit a také byla jasná noc. „Byl skoro úplněk," vyzdvihl Milan Koželuh a dodal, že to vše jsou věci, které se málokdy potkají. Reagoval tak na otázku, jestli se akce bude příští rok opakovat a konstatoval, že na takové rozhodnutí je nyní ještě brzo.
V poslední den minulého roku se na Mandlstein vydala skupinka turistů z Borovan, Trhových Svinů a Nových Hradů. „Nechyběl ani pes Jonáš," připomněl Koželuh věrného průvodce na seriálu turistických akcí, které v Novohradských horách pořádá.

Výstup zahájili účastníci ve svátečně osvětlených Nových Hradech aby se pak na dlouhé kilometry ponořili do tmavých lesů. Jak Koželuh konstatoval, ujít za nočních podmínek náročnou trasu představovalo i slušný sportovní výkon. Na vrcholu potom zapálili turisté svíčky v kapličce a také se potkali s dalšími nočními návštěvníky hory. Rakušany, ale také několika mladými českými páry. „Jako jediní jsme ale šli na 870 metrů vysoký Mandlstein celou cestu pěšky, ostatní většinou přišli ze sedla, kam dojeli auty," poznamenal Koželuh.

Hořící obzor

Všem byl na silvestra odměnou výjimečný pohled na obzor ozářený novoročními ohňostroji. Krásně vidět bylo třeba až k Temelínu. „Půl hodiny hoří obzor. Je to nevídaný zážitek," uvedl Koželuh, který je na Mandlsteinu pravidelným návštěvníkem i jindy v roce.