„Máme tady docela fofr, pořád totiž prodáváme nejrůznější zvířátka. Zatím jsem nejvíce prodala morčat, ale předpokládám, že ještě dnes odpoledne a zítra prodáme nejvíce králíčků,“ odpověděla včera na redakční dotaz prodavačka ze zoo obchodu v Prioru na Lannově třídě v Českých Budějovicích. Právě živé dárky dostávají děti nejvíce, následují módní mobilní telefony, MP3 přehrávače, kola, knížky. Často také rodiče vezmou školáky do cukrárny či na večeři.
„Jo, zvířata už dávno neprodáváme. Ta doba je pryč, lidé chtěli často drobné hlodavce tak před pěti až šesti lety. To víte, dneska už jsou to mobily a podobně,“ doplnila kolegyni z Lannovy třídy prodavačka z obchodní domu Globus.


Zato obchodníci s mobilními telefony jsou za současné trendy velice vděční. „Za dnešek jsem prodal tolik telefonů, co jindy skoro za týden. Chodí sem hlavně maminky, ty chtějí pro své děti levnější přístroje. Starší studenti si už pro mobily chodí sami,“ vypočítal včera Tomáš Kabát z krajské metropole.
„Naši moje známky vědí už dávno, takže dnes nebude žádné překvápko. Zajdem asi někam na večeři, kolo jsem dostala za vysvědčení vloni, kdy jsem měla samé jedničky,“ podotkla s úsměvem po odchodu ze školy a s vysvědčením v ruce studentka druhého ročníku gymnázia Adéla Vytáhalová. Dneškem tak začínají žákům velké letní prázdniny.