Pátek vzali opravdu vážně deváťáci ze základky v Kamenném Újezdu. Ti se přišli se školou, kamarády a oblíbenými učiteli rozloučit přímo ve večerních plesových róbách a oblecích. Některým žačkám ukápla i slza, dojatá z překvapení deváťáků byla i ředitelka školy Marie Brodcová.

Na druhou stranu se už vysvědčení a nastávajících prázdnin nemohli dočkat čtvrťáci.

„Budu mít tři dvojky, ale rodiče už to ví. Na prázdniny se těším už hodně,“ řekl těsně před vydáním vysvědčení Radomil Kočí z Kamenného Újezda. „Já snad mám pět dvojek a čtyři jedničky. Od našich jsem ale už dárek za vysvědčení jakoby dostala. Koupili mi asi už před měsícem mobil,“ doplnila spolužáka Tereza Bürgerová. Na první pohled školy na dva měsíce usnou tvrdým spánkem, ale v jejích útrobách se práce, i když ne pedagogická, nezastaví. „Na prázdniny plánujeme úpravu interiérů, sdělil ředitel gymnázia Jana Valeriána Jirsíka Jaroslav Pustina. „Je nutné dodržovat hygienické normy, budeme proto malovat chodby,“ doplnil. „Chystáme také vybavit kabinety novým nábytkem. Do budoucna počítáme s modernizací počítačů, ale to vše už souvisí s výstavbou Jirsíkova vzdělávacího centra. Jeho součástí by měl být rekonstruovaný prostor sklepení sloužící jako studovna, knihovna a jako místo, kde si žáci při volných hodinách můžou odpočinout. Plánujeme také výstavbu malé přednáškové místnosti,“ vysvětlil Pustina. Jirsíkovo vzdělávací centrum je součástí evropského projektu, ale škola se na něm musí finančně podílet. „Hodláme investovat vlastní peníze, škola musí projekt dofinancovat.“

Letní volné měsíce pro studenty a žáky nepřinášejí jen radosti. Zejména řidiči by si měli za volanty dávat pozor a být obezřetní, dětí se bude totiž po městech, obcích a v okolí rušných silnic pohybovat daleko více než ve školním roce.

„Už dnes bylo ve městě hrozně dětí. Jel jsem po Nádražní a najednou mi do cesty vlétl míč a za ním hned kluk.Ty děti nenapadlo nic lepšího, než přímo u nádraží házet. Brzdil jsem opravdu dost,“ podotkl včera řidič Petr Voráček.