„Magistrát vydá čtyřicet až padesát tisíc korun. Na energie a na nákup toho, co se rozbije,“ odhadla náklady českobudějovického magistrátu tisková mluvčí Jitka Welzlová. „Za loňský rok je výzdoba hrozně pošramocená,“ posteskla si Welzlová a doplnila, že svůj podíl na nákladech má i řádění vandalů.
Jako tradičně se v krajském městě objevily zelené zvonce, girlandy a hvězdy nejprve na náměstí a v přilehlých ulicích. „Majitelé domů v Krajinské ulici nakoupili před lety girlandy a město je potom od nich odkoupilo,“ přiblížila původ jedné části vánoční výzdoby Welzlová.


V Plachého ulici zase mohou obyvatelé obdivovat například ovečky, které ale letos ještě „nedorazily z pastvy“. Zlatým hřebem adventní výzdoby je vánoční strom na náměstí, který se slavnostně rozsvěcuje první adventní neděli. Tentokrát přivezou zaměstnanci městských lesů vybranou jedli z Vrábče.
Větší investici než v minulém roce přichystali letos v Borku. „Objednali jsme nové kabely a žárovky,“ potvrdil včera starosta Borku Václav Fučík. Obecní úřad za ně vydá přes deset tisíc korun.


„Slanostně vyzdobíme strom ve středu obce a v parku na veřejné osvětlení zavešujeme malé svítící stromky. První adventní pondělí uspořádáme tradiční slavnost rozsvícení vánočního stromu, kde vystoupí i děti ze školy,“ doplnil Fučík.


Vltavotýnští si připravi pro letošek už jen řádově desetitisíce korun na instalaci a elektřinu, protože ozdoby nakoupili už před lety. „Vločky na mostě nás například přišly na 400 000 korun,“ poznamenal starosta Karel Hájek. Vánoce město uvítá na obou mostech, hlavní třídě, náměstí, Malé straně a Lineckém předměstí. Letos poprvé bude doprovázet rozsvícení stromku kulturní akce.


Vyzdobena už je nyní i Hluboká nad Vltavou. Do vánočního hávu se oblékla hlavní třída, už svítí stromeček a nasvíceny byly i dva duby u kostela. Hlubočtí chtějí letos vyzkoušet také novinku. Před obchody, restauracemi a domy by mohlo v prosinci stát zhruba třicet malých stromků.