Pediatr, pedagog, vědec, profesor Miloš Velemínský žije a ordinuje v Třeboni a přednáší na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

„Prostředí, kde se předání konalo, bylo opravdu důstojné a člověk měl radost, že žije v České republice. Prezident, i když se proti němu vedou různé diskuze, byl velmi příjemný a sympatický.“
prof. Miloš Velemínský, pediatr, pedagog, vědec

K medaili Za zásluhy I. stupně uvedl: „Je to trochu zadostiučinění, člověk má problém, jestli si ho zaslouží, nebo nezaslouží, a za co je. Ale někdo mě navrhl, tak to asi zhodnotil. Mám z toho dobrý pocit.“

Medaile Za hrdinství obdrželi 28letý Kamil Beneš in memoriam a 36letý Martin Marcin in memoriam, kteří spolu s 25letým Patrikem Štěpánkem zahynuli 5. srpna v Afghánistánu. Vyznamenání převzali rodinní příslušníci a nebylo to o radosti.

Kamil Beneš žil v Hluboké nad Vltavou, kde zanechal ženu a malého syna, kterého nikdy neviděl, protože se narodil až po jeho odjezdu na misi.

Martinu Marcinovi byly v posledních osmi letech domovem Dívčice na Českobudějovicku. Starosta obce Radek Livečka nám řekl: „Syna jim to nevrátí. Je to forma veřejné satisfakce, ale k ničemu to není. Jako symbol je to pro ostatní vojáky asi dobře, pro veřejné mínění taky, ale Martina to z hrobu nezvedne.“ V Dívčicích bude v budoucnu instalována jeho pamětní deska. „Je jen otázkou, kdo ji nechá vyrobit – jestli obec, či spolek jeho přátel. Zatím to spíš vypadá na naši soukromou aktivitu k uctění památky kamaráda, protože obec oficiální stanovisko nezaujala a kvůli krátkému časovému odstupu od tragédie rozhodnutí odsunula na neurčito. Chceme, aby se odhalování pamětní desky účastnili i jeho kamarádi z mechanizovaného praporu,“ plánuje Radek Livečka.