Po mnoha staletích tak známé poutní místo přišlo o jeden ze svých skvostů.

Po tom, kdo se soch zmocnil, v těchto dnech pátrá policie. „Českobudějovičtí kriminalisté prověřují veškeré indicie, která vedou ke zjištění pachatelů,“ řekla v úterý k případu okresní policejní mluvčí Regina Tupá a více dál k vyšetřování nechtěla rozebírat. „Ale uvítáme jakékoliv svědecké výpovědi a informace o pohybu lidí či vozidel, které se na daném místě mohli pohybovat,“ doplnila Tupá k osudnému prvnímu víkendu v červnu.

Nájezd zlodějů nebyl první, kterému slavná pašijová cesta s 25 zastaveními čelila, ale rozhodně byl nejnestoudnější a s nějvětší škodou. Některé sochy ukradené v minulosti se policii podařilo nalézt a vrátit zpět, ale ne všechny.

Pro poutníky, kteří se jezdí do Římova modlit, se však krádeží podle zdejšího duchovního správce nic nemění. „Boží milost zde totiž nadále zůstává, i když viditelná znamení čili sochy Ježíše Krista zloději ukradli,“ říká římovský farář Tomáš Koňařík. „Právě v těchto dnech by sem lidé měli k pašijím jezdit co nejčastěji a modlit se tu. Kristus všem ukáže, že je vítěz a že zlo bude poraženo. A budou se dít zázraky,“ dodává s nezlomnou vírou Koňařík.

Kaple snad ale dlouho opuštěné nezůstanou. „V nejbližší době do kaplí totiž nainstalujeme nějaké obrazy nebo desky s výjevy,“ přemýšlí nahlas kněz Tomáš Koňařík, který se dosud z krádeží soch nevzpamatoval.

„Všechno je to o penězích,“ zdůraznil za Římov starosta Vladimír Koupal. Obec si musela sama vzít půjčku třeba na opravu vodovodu. Už jen zaplatit stěhování soch do depozitáře pro ni není jednoduché. Depozitář nabídl kraj, ale budoucnost si musí určit hlavně vlastník soch – farnost. „My se budeme snažit podpořit rozumnou a přiměřenou variantu,“ uvedl krajský radní František Štangl.