Především v automobilovém průmyslu je stoupající trend klimatizací hodně znát. „Za poslední dva roky je nárůst kupování automobilů s klimatizací dost velký. Klima se prodává běžně i už ve fabiích,“ řekla včera šéftechnik CB Auta na sídlišti Máj Pavel Vojč a dodal, že právě v létě mají autoservisy také napilno s opravami chladicích jednotek ve vozech.


Každá mince má však také rub, u klimatizací se jedná především o zdravotní potíže. Nejběžnější „klimatizačními nemocemi“ jsou angíny či záněty dýchacích cest.


„Střídání teplot samozřejmě mnohým lidem nesvědčí a nemusí se jen jednat o lidi s kardivaskulárním či dýchacím onemocněním,“ zdůraznil včera lékař rychlé záchranné služby Lumír Mraček. „Například u krátkých cest automobilem s klimatizací neustálé nastupování a vystupování prostě tělu nedělá dobře,“ doplnil Mraček.


Lékaři také upozorňují, že používání klimatizace může mít i daleko horší následky než jen rýmu. „Pokud nejsou filtrace v zařízeních dostatečně čištěna, tak se v klimatizacích objevuje bakterie zvaná legionela. A ta dokáže velice poškodit zdraví lidí. Dokonce jsem slyšel i o případu úmrtí v souvislosti s legionelou,“ zdvihá Mraček varovný ukazovák. „Já osobně klima nemusím vůbec, vpodstatě nejlepší klimatizace je pustit si větrák ve vlhké místnosti.“
Ale pro lidi pracující například ve vysokých prosklených budovách či pro řidiče dálkových kamionů je klimatizace naprosto nezbytným společníkem.