Na členité závodní trati v přírodě na ně čekalo celkem 28 modelů zvířat v životní velikosti, vydrou či kaprem počínaje a bizonem konče. O co nejpřesnější zásahy  z mnohdy nelehkých střeleckých pozic usilovala stovka závodníků. Stříleli  snad ve všech kategoriích od sportovních až po  tradiční, někdy téměř historické luky.

Na lednový termín nebývale vysoká účast potěšila  pořadatele z domácího ITA Clubu (Instinctive Traditional Archery Club). „Vzhledem k datu konání soutěže k nám bylo počasí milosrdné. Navíc bartochovský parkur má dobré renomé z loňského roku, a to pravděpodobně přispělo k tomu, že se zúčastnilo tolik střelců," vysvětluje si slušně zaplněnou startovní listinu člen klubu Milan Jenč. Průměrná návštěvnost lukostřeleckých závodů se pohybuje kolem padesáti až  sedmdesáti střelců.

„Snad nikdo ze stovky účastníků sobotní akce přitom ani tentokrát nešetřil chválou. „Trať výborně uspořádaná, krásné prostředí a dobré počasí," usmíval se v cíli například Václav Jirků, střelec z českobudějovického klubu Trefa.

Právě ten patří v regionu k tradičním spolkům, kde se sdružují někteří vyznavači tohoto sportu. Podle Milana Jenče může být ale jen na Českobudějovicku kolem stovky aktivních lukostřelců.  „Vznikají i nové skupiny, shromažďují se kolem lukostřelnic, které je možné při dodržení bezpečnostních pravidel vytvořit i na fotbalovém hřišti. Ale terénní parkur, kde je možné střílet nejen v rovině, ale například i pod různými úhly do svahu a ze svahu, je tady jediný právě na Bartochově," naznačuje možnosti střelců Milan Jenč.

On sám se lukostřelbě věnuje už šest let. „Je to pro mě  jednak obrovský relax a skvělý ventil, který pomáhá vyrovnat se se zejména  psychicky velmi těžkou prací v manažerské pozici. Při střelbě odfiltrujete veškerý okolní svět, soustředíte se pouze na výstřel. V podstatě lovíte, ale přitom žádnému živému zvířeti neublížíte. Druhým hlediskem je  i obrovská motivace, radost z dobré trefy a kamarádské prostředí," vyzdvihuje výhody sportu,  který se v naší zemi těšil velké popularitě v padesátých letech minulého století (Češi byli úspěšnými sportovci na mezinárodních kláních včetně mistrovství světa) a rozvoj právě díky 3D lukostřelbě zažívá opět až v posledních letech.

Začít s tímto sportem může prakticky kdokoli, zkušení střelci ale radí nejprve navštívit webové stránky klubů (např. www.itaclub.cz), kde najdou základní informace, bezpečnostní pravidla i odkazy na prodejce vybavení na lukostřelbu.  Pro začátek je dobré požádat o doprovod zkušených střelců nebo kvůli cenným radám navštívit nějaký lukostřelecký klub.