České Budějovice, Prachatice - Další ročník festivalu nového divadla Malá inventura začíná ve čtvrtek 11. října. Z nabídky rozmanité kultury můžete vybírat až do neděle 14. října.

Nové divadlo je podle spoluorganizátorky Barbory Jílkové, výkonné ředitelky spolku Kredance, progresivní žánr. „Spojuje fyzické divadlo, současný tanec, pohyb, činohru, pantomimu. Vše, co známe z klasických žánrů, se mísí dohromady a vzniká multižánrový obor.“

Většinu programu najdete ve Švestkovém dvoře v Malovicích na Prachaticku. Festival však začne v krajském městě, a to ve čtvrtek 11. října, kde také skončí.

Hned první den najdete v Biskupské zahradě samoobslužné divadlo. „Diváci si budou moci vyzkoušet, jako to je dělat divadlo. Seznámí se s tím, jak pracuje osvětlovač, zvukař, ale také herec, či performer umění,“ přibližuje Barbora Jílková. Na místě dále najdete Design Market nebo loutkovou pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Letos se podle Barbory Jílkové sešla představení s politickým charakterem. Hra Mine skandinávského spolku bude vypovídat o společnosti a o vlastnictví. Představení Poledne místního divadla Continuo vzpomene na rok 1968. „Vypráví o protestu šesti lidí na moskevském náměstí proti okupaci Československa. Během pěti minut byl protest rozmetán a jeho účastníci měli pak zkažený život,“ přibližuje Barbora Jílková. Představení vzniklo na základě stejnojmenné knihy aktérky protestu Natálie Gorbaněvské. Obě inscenace uvidíte ve Švestkovém dvoře Malovice.

Komorní pouliční divadlo Horizont 8, které přichystal Jiří Honzírek, vzniklo na míru Českým Budějovicím. Diváci se budou v neděli, poslední den festivalu, přesouvat spolu s dějem po městě z Piaristického náměstí, přes kavárnu a náměstí Přemysla Otakara II. do KD Slavie a odtud na sady a do soukromého bytu. „Jde o představení pro dvacet diváků, přesuneme se do ulic města. Půjde o politické divadlo, které se dotýká současných problémů společnosti i Českých Budějovic," přibližuje organizátorka a upřesňuje: "Bude poukazovat na lokální problémy, jako jsou třeba doprava, MHD a zeleň na náměstí, provoz Slavie.“

Připraven bude i doprovodný program.Infobox:
Program festivalu

Čtvrtek 11. října: Biskupská zahrada České Budějovice

* 15 - 19 h - Samoobslužné divadlo
* 15 - 19 h - Design Market
* 17.30 h - Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Pátek 12. října

* 19 h - Mine - Švestkový dvůr, Malovice
* 21 h - festivalový večírek - Měsíc ve dne, České Budějovice

Sobota 13. října - Švestkový dvůr Malovice

* 13.30 - 17.30 h - Pohybový workshop
* 19 h - Poledne

Neděle 14. října: od Piaristického náměstí, České Budějovice

* 14 h - Horizont 8