Tři podané žádosti a tři zamítavá stanoviska. Taková je prozatím bilance vedení Základní školy Waldorfské v Českých Budějovicích ve snaze o zřízení lycea.

Kateřina Kozlová, vedoucí projektu Kombinovaného lycea, připomněla, že o založení nové střední školy v jihočeské metropoli usilují od roku 2014, ke kladnému vyhodnocení byl však vždy třeba souhlas kraje i ministerstva školství (MŠMT).

„U prvních dvou žádostí Jihočeský kraj nesouhlasil se zapsáním této školy do rejstříku škol, protože nebyl v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání v kraji,“ řekla Kateřina Kozlová s tím, že letos se od kraje souhlasného stanoviska dočkali. Stopku jim ale vystavilo právě MŠMT. Boj o zřízení lycea tak bude mít pokračování.

U kraje vyhráli, ministerstvo školu nechce
Už prvního září letošního roku mohli do lavic prvního ročníku usednout studenti waldorfského lycea. Alespoň takový byl plán. K tomu ale bylo zapotřebí souhlasného stanoviska kraje i ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ale ministerstvo žádost vedení základní školy waldorfské už potřetí zamítlo.

Kateřina Kozlová, vedoucí projektu Kombinovaného lycea, upřesnila, že o vznik střední školy usiluje vedení Základní waldorfské školy v Českých Budějovicích od roku 2014. V uplynulých dvou letech bylo proti jak MŠMT, tak i kraj. Na konci loňského roku se ale karta obrátila, třetí žádosti o zřízení lycea v Českých Budějovicích dal kraj zelenou. Podle Hany Šímové z odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu byl důvodem ke kladnému posouzení fakt, že škola v porovnání současné oborové nabídky středních škol nabízí obor nový, který se ještě v kraji nevyučuje.

Poslední slovo mělo však MŠMT, jež žádost zamítlo. To se vedení waldorfské školy samozřejmě nelíbí. „Při dvou neúspěšných správních řízeních nám úředníci ministerstva doporučovali, že by bylo nanejvýš vhodné, abychom získali kladné stanovisko Jihočeského kraje. Když se nám to napotřetí podařilo, ministerstvo najednou otočilo,“ nechápe Kateřina Kozlová rozhodnutí MŠMT.

To se ale ústy vedoucí oddělení vnějších vztahů Kláry Bílé hájí tím, že ke stanovisku kraje může ministerstvo přihlédnout, není však rozhodující. „MŠMT nedává stopku soukromým školám a řadu žádostí pro školní rok 2017/2018 schválilo. V případě soukromých základních škol jich je zatím dvacet, v případě středních jsou dvě. Je však důležité zdůraznit, že na zápis školy do rejstříku není automatický nárok,“ argumentovala Klára Bílá. Dodala, že se přihlíží k demografickému vývoji nebo třeba k naplněnosti okolních škol či dopravní dostupnosti. „V případě této žádosti nebyl soulad ani s jedním z dlouhodobých záměrů,“ dodala.

Jak ale uvedla Kateřina Kozlová, snahu o vznik lycea rozhodně nevzdávají. „K 11. květnu jsme podali právní rozklad proti rozhodnutí ministerstva. Rodiče napsali desítky dopisů přímo ministryni Valachové, když byla ještě ve funkci,a žádali ji, aby se k záležitosti vyjádřila,“ dodala.