Každému, kdo se za slunných suchých dní zhluboka nadechne v jakémkoli zákoutí, musí být již po čichu jasné, že potřebám obyvatel a návštěvníků města veřejné záchodky nevyhovují. „Je jich málo. Pořádně ani nevíme, kde jsou, co teprve turisté? Po cestě z centra na sídliště máme smůlu. Chodit do restaurací je nám trapné,“ reagovala v malém průzkumu Českobudějovického deníku řada čtenářů.


„Obecně se dá říci, že počet veřejných záchodků asi nebude nikde a nikdy úplně dostačovat,“ podotýká náměstkyně primátora Ivana Popelová. „Na druhé straně si ale myslím, že právě v Českých Budějovicích je relativně dost možností, kam si odskočit,“ oponuje kritikům.


„Veřejně přístupná WC jsou třeba na Piaristickém náměstí, Sokolském ostrově (v provozu pouze v sezoně), v objektech magistrátu na náměstí Přemysla Otakara II. i v Kněžské ulici, Na Sadech na konci Krajinské, na Jiráskově nábřeží, na Senovážném náměstí v ústí Kanovnické, ve Sportovní hale, v OD Prior, v CB Merkury center, dále instaluje Správa domů takzvané sezonní záchodky v letních měsících v lokalitě Malého jezu, a pokud se děje ve městě nějaká větší akce, je povinností organizátora zajistit zároveň dostatek chemických WC. Další možnosti jsou třeba na nádražích, v supermarketech, restauracích a podobně,“ dokazuje Popelová, že na tom jihočeská metropole není až tak špatně.


„Samozřejmě, že by to mohlo být i lepší. Proto je i podmínkou vybudování parkovacího domu na rohu ulic Goethovy a Gerstnerovy vybudování veřejných toalet. Druhá věc, o které přemýšlíme, je, že by WC ve vlastnictví města opět plně přešla pod správu města a to by garantovalo jejich úroveň. U soukromých nájemců se hygienická stránka věci těžko ohlídá. Samozřejmě by to ale znamenalo provoz těchto zařízení platit z rozpočtu města,“ připomíná.