Tamní toalety dokonce myslí na udržení pořádku nejen z hygienického hlediska. „Svítí zde zvláštní modré světlo. Je to proto, že za takových podmínek si narkomani nevidí na žíly a záchody tak nemohou zneužívat k aplikaci drog,“ vysvětluje tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Nohy křížem ale nemusí lidé skládat ani dál od náměstí. „Veřejně přístupná WC jsou třeba na Piaristickém náměstí, Sokolském ostrově (v provozu pouze v sezoně), v objektech magistrátu na náměstí Přemysla Otakara II. i v Kněžské ulici, Na Sadech na konci Krajinské, na Jiráskově nábřeží, na Senovážném náměstí v ústí Kanovnické, ve Sportovní hale, v OD Prior, v CB Mercury Centru, dále instaluje Správa domů sezonní záchodky v letních měsících v lokalitě Malého jezu, a pokud se děje ve městě nějaká větší akce, je povinností organizátora zajistit zároveň dostatek chemických WC,“ dokazuje náměstkyně primátora Ivana Popelová, že na tom jihočeská metropole není až tak špatně.

„Sami na veřejný záchod sotva trefíme, co teprve turisté,“ oponuje ale řada obyvatel města. Temná zákoutí a parky jim dávají za pravdu v tvrzení, že leckdo chodí minimálně na malou právě sem.

Současné poněkud nenápadné směrovky by ale mohly vystřídat cedule, kterých si člověk v případě potřeby snáz všimne. „Reálně se uvažuje o tom, že necháme osadit zřetelnější značení. Šipky směřující k záchodům by se měly od ostatních barevně odlišovat,“ naznačila plány radnice Welzlová.

WC ve městě
Magistrát nám. Přemysla Otakara II.
Magistrát Kněžská ulice
Piaristické náměstí
Na Sadech (ústí Krajinské)
Jiráskovo nábřeží
Senovážné náměstí (ústí Kanovnické ul.)
Sportovní hala
OD Prior
Mercury Centrum
Nádraží ČD
V sezoně i na Sokolském ostrově a u Malého jezu

Více si můžete přečíst v ČbD 25.3. na straně 3.