Minulý týden přijel Winton do Prahy. Vypravili se za ním manželé Jana a Miloš Tichých, kteří planetku na hvězdárně na Kleti objevili. „Nicholas Winton si přál naši hvězdárnu navštívit,“ říká ředitelka hvězdárny Jana Tichá. Pro zdravotní indispozici ale nepřijel.


Kdy jste planetku našli?
Objevili jsme ji s manželem 6. února 1998. Nějaký čas trvá, než se správně určí její dráha a pak dostane pořadové číslo. Číslo téhle planetky je 19 384. Teprve pak můžete navrhnout její pojmenování, a to vše trvalo několik let.


Jak vás napadlo jméno Winton?
Před lety jsme v novinách četli o příběhu více než šesti stovek zachráněných dětí i o tom, jak se tím jejich zachránce Nicholas Winton nechtěl léta chlubit. Udělal to, že to udělal, ale nechtěl, aby za to byl oslavován. Viděli jsme i film Síla lidskosti . Tak jsme se rozhodli po tomto výjimečném člověku pojmenovat planetku.


Jak se o tom dozvěděl sir Winton?
Když se informace objevila na našich internetových stránkách, dostali jsme se do kontaktu s režisérem Mináčem. Ten mu o planetce řekl. Poslali jsme mu certifikát s informací, že se po něm jmenuje planetka. Pan Mináč mu ji předal a sir Winton nám pak napsal. Hodně jsme si toho vážili, protože podle roku narození – 1909 – jsme věděli, že jde o staršího pána. Je ale stále v obraze, dokonce ho zajímá astronomie. Napsal nám, že jeden z jeho příbuzných se dokonce v Británii věnuje astronomickému vzdělávání.


Dopis může vidět i veřejnost, že?
Ano, máme ho ve sbírce dopisů a věcí, které se vztahují ke jménům planetek objevených na Kleti.


Vy jste se v úterý se sirem Wintonem setkali, že?
Ano. Když se připravovala jeho návštěva, režisér Matej Mináč nás oslovil. Přál si, abychom přijeli do Prahy a veřejně prezentovali planetku siru Nicholasi Wintonovi tak, aby se s ní seznámilo co nejvíc lidí.


Sir Nicholas pak projevil zájem podívat se do jižních Čech.


Zajímalo ho, odkud byla planetka objevena. Nachází se ve vesmíru čili nemůžete říct, že by někomu patřila. Věřím, že kdyby měl možnost a mohl, tak by za námi na Kleť nebo aspoň do Českých Budějovic přijel.