„Nabízí podle vlastních slov ušlechtilou odrůdu Agrimola z oblasti Bologni,“ píše deník OÖN. Pytlík se čtrnácti kaštany u něho stojí 2,50 eura.

Už tři roky stojí od začátku října do konce ledna jako prodavač kaštanů na Taubenmarktu denně od 10 do 20.30. Kromě jedlých kaštanů prodává také oříšky ašanti, pražené mandle a další pochutiny. ‚Maroni‘ jsou prý ale jeho první volbou. „Tu a tam ochutnám, musím přece vědět, jestli jsou ještě dobré,“ říká v OÖN. Už naříznuté plody skladuje před pečením v chladničce při pěti stupních – tak prý nevyschnou. „Připravuje je moderně, na plynu,. Tak se prý upečou rychleji, bez kouře, a ještě se dají snáze loupat.“

Memedi doma studoval dva roky práva ve Skopje, v roce 1990 ale odešel do Rakouska. Pracoval jako číšník a skladník, teď je s výjimkou kaštanového období zaměstnán u leasingové firmy. „Doufá, že se jednou udělá pro sebe,“ uzavírá deník. „Jeho snem je vlastní cukrárna. Se spoustou kaštanové zmrzliny…“

Adventní poštovní pilno

Přes hornorakouské město Steyr je letos opět vedena „ježíškovská pošta“. Očekává se, že zdejší poštovní úřad dostane zase k vyřízení na dva miliony dopisů, které vypraví s ceněným razítkem „Ježíškův poštovní úřad“. Letošní provoz úřad odstartoval už před týdnem. „I letos vyřídí také tisíce dopisů dětí adresovaných přímo Ježíškovi s přáním konkrétních dárků. Zodpoví každý a odesílateli navíc zašle malý dárek,“ připomněl praxi deník OÖN.

Za Ježíška!

Jinou kuriozitou se chlubí městečka kolem Wolfgansee. „Chtějí se stát zónou bez Santa Clause,“ píše linecký deník Volksblatt. Popisuje, jak „cocacolová armáda“ se všemožně léta snaží vytlačit ježíška figurami tlustého muže v rudém plášti s bílým plnovousem v nejrůznějších podobách a převlecích.

Leckde se však odpůrci amerikanizace Vánoc prosadili a Santa Clause vyhnali. Tak je tomu i kolem Wolfgangsee, tedy i v sousedních městečkách St. Gilgen a Strobl. Hans Wieser, šéf zdejší turistické společnosti, líčí v deníku, jak se před osmi lety při bilancování negativních zkušeností z adventních trhů rozhodli, že Santa Clause nepotřebují, že chtějí Ježíška. „A tak kdo bude chtít v probíhajících adventních trzích stánek, musí se zavázat, se nebude prodávat nic santaklausovského,“ píše Volksblatt.

Dodává, že zcela bez odporu se ale „klausové“ nevzdávají. Ještě loni tak na soukromém pozemku u jezera ve Stroblu „páchal své nepřístojnosti“ tři metry vysoký nafukovací Santa. „Po dvou dnech ale byl ‚kolaborující‘ majitel pozemku přiveden k rozumu a ‚strašidlo‘ zmizelo,“ uzavírá Volksblatt.
S tím, že kdyby chtěl Santa Claus doufat v lepší časy i tady v Solné komoře, může prý zkusit obrátit se s takovým přáním na zdejší adventní „andělské studio“, které všechna přání předává Ježíškovi . . .