Náměstí Přemysla Otakara II. zůstane o adventních nedělích zcela uzavřeno pro motorová vozidla. Opatření by mělo přispět ke kouzlu krásných adventních trhů. Konkrétně se jedná o neděle 3., 10., 17. a 24. prosince. Provoz linek MHD  21, 22 a 23 bude zachován bez omezení.

Doprava na historickém náměstí bude upravena také v sobotu 2. prosince při slavnostním rozsvícení vánočního stromu a v úterý 5. prosince, kdy přiletí anděl z Černé věže. Při obou událostech bude objízdná trasa pro MHD vedena ulicemi Karla IV. – Kněžská – Široká – Jirsíkova.

Virtuos přiveze do Budějovic vzácné housle

Dvě výjimečné kulturní události se uskuteční v úterý 19. prosince. Budějovice navštíví virtuos Jaroslav Svěcený, který nejprve v obřadní síni radnice představí jednodenní výstavu vzácných houslí a poté odehraje koncert v katedrále sv. Mikuláše. Ve dvou prohlídkách, které jsou plánovány od 15 a 16 hodin, se návštěvníci dozvědí o houslařských klenotech z Cremony, Milána, Paříže a dalších evropských měst. Jaroslav Svěcený na každé vystavené housle zahraje. Pokud si někdo přinese vlastní housle, dočká se jejich kvalifikovaného ohodnocení, protože virtuos je také soudní znalec.

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený.Houslový virtuos Jaroslav Svěcený.Zdroj: Magistrát města České Budějovice

„Výstava bude originálním kulturním dárkem pro všechny zájemce. Vstup na prohlídky necháme volný. Pokud by chtěl někdo udělat v adventu dobrý skutek, prosím ho o podporu budějovických psích a kočičích útulků,“ řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová. Adventní koncert začne v katedrále v 19 h. Francouzské a italské housle rozezní skladby Bacha, Vivaldiho a Kreislera. Cena vstupenky je 300 korun. Na programu je i autogramiáda virtuosových nových nahrávek.

Teplárna České Budějovice. Ilustrační foto.
Služby v Budějovicích zůstávají téměř beze změn. Teplo zdraží o tisícovku ročně

Vstupenky na výstavu je možné zajistit už nyní na adrese Evropské housle čtyř staletí - CBSystem - Vstupenky, předplatné, předprodej, vstupenky na koncert: Jaroslav Svěcený & Virtuosi Pragenses - 19. prosince, 19 h  (cbsystem.cz). Obě akce spolupořádá město.

Opravená boží muka

Oprava božích muk skončila na budějovickém sídlišti Vltava v Krčínově ulici. O jejich historii není mnoho známo, ale pravděpodobně byla součástí poutní cesty obdobně jako boží muka v Čéčově ulici. Restaurátorské práce provedla firma NUEVOS. Zároveň došlo k ořezání větví v jejich bezprostřední blízkosti.Opravená boží muka na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích.Opravená boží muka na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích.Zdroj: Magistrát města České Budějovice

Vodní ptactvo a krmení

Vodní ptáci, především pak husy, kachny a labutě se přirozeně živí filtrováním vody a bahna, vodními i suchozemskými rostlinami. „Lidé mají ve zvyku ptáky krmit. Většinou jim ale házejí staré pečivo, což rozhodně není žádoucí, protože jsou to tzv. prázdné kalorie. V pečivu jsou sacharidy, které sice zaženou hlad, ale nemají žádné vitamíny, stopové prvky ani minerály, což se negativně odráží třeba v podvýživě a ve vývojových vadách. Dochází totiž k oslabení kostí, nadýmání, deformaci peří i zakrnění křídel, která nepřirozeně směřují vzhůru, což jim brání v letu,“ popisuje dopad náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková s tím, že vhazování pečiva do vody také není dobré z důvodu znečištění rybníků a řek, kdy dochází k jeho rozkladu.

„Pokud si lidé nechtějí zvyk krmení odpustit, mohli by pečivo vyměnit třeba za drobné luštěniny, obiloviny, salát, zelí, odřezky a slupky zeleniny, ovesné vločky, vařené brambory, rýži, naklíčená semínka nebo speciální směs granulí. Je také třeba vědět, že dokrmování je vhodné jen při tuhé zimě, jinak ho ptáci v podstatě nepotřebují,“ dodává náměstkyně primátorky.

Dražba autovraků byla opět úspěšná

Město podruhé dražilo autovraky odtažené z ulic. Akce byla opět úspěšná. Z 11 nabízených vozidel se jich vydražilo deset za celkovou částku 30 500 korun. Vyvolávací ceny se pohybovaly od 1800 do 2700 korun. Největší zájem byl o dva VW Passaty a dvojkovou Octavii v dieselu. Nejvyšší příhoz byl 6500 korun za VW Passat. „Zájemci o aukci byli čtyři a jeden z nich přicestoval až z Havlíčkova Brodu. Tato možnost, jak se zbavit vraků, které překážejí na komunikacích, se osvědčila a my v ní budeme zřejmě pokračovat,“ sdělil náměstek primátorky Michal Šebek.

Revize kotlů je povinná

V domácnostech, kde se topí kotlem na tuhá paliva či krbovými kamny s teplovodním výměníkem, je nutné včas zajistit povinnou pravidelnou revizi. Topná sezóna už začala a odbor ochrany životního prostředí magistrátu nyní musí přímo v terénu zajišťovat monitoring objektů.Kotle musejí mít revizi, i spalinové cesty.Kotle musejí mít revizi, i spalinové cesty.Zdroj: Magistrát města České Budějovice

Pokud nenalezne v informačním systému záznam o provedené kontrole, kontaktuje přímo majitele s výzvou k předložení dokladu o kontrole spalovacího zdroje. Za jeho nepředložení či včasné nezajištění každé tři roky může být uložena pokuta. Proto je nezbytné mít aktuálně platný doklad o kontrole technického stavu a provozu kotle na pevná paliva či krbových kamen/krbové vložky zapojených do teplovodní soustavy vytápění.

Americký kavárenský řetězec Starbucks se chystá otevřít pobočku v Českých Budějovicích. Ilustrační foto.
Starbucks v Českých Budějovicích? Oblíbená káva už míří na jih Čech

V případě potřeby se občané mohou obrátit přímo na oddělení ochrany ovzduší odboru ochrany životního prostředí  magistrátu, a to jak osobně, tak telefonicky na 386 801 109 nebo 386 801 123.

Opravená lávka zase slouží

V pondělí 27. listopadu se pro veřejnost otevřela opravená lávka u Möbelixu. „Její obnova zahrnovala kompletní výměnu izolace, úpravy na horním povrchu říms a odrazné hraně. Současně došlo k výměně flexibilních mostních závěrů za povrchové s jednoduchým těsněním i k osazení příčných drenáží. Po očištění mostovky tam byla nanesena nová stěrková izolace. Práce začaly 9. října, zhotovitelem byla firma PROZAC s. r. o. I přes značnou náročnost prací byla oprava provedena včas,“ uvedla Štěpánka Bednářová z odboru správa veřejných statků.

Opravená lávka ve Strakonické ulici.Opravená lávka ve Strakonické ulici.Zdroj: Magistrát města České Budějovice

„Toto je druhá opravená lávka v těchto měsících, co nyní bude opět nějaký rok bezproblémově sloužit veřejnosti. Nyní chystáme rekonstrukci třetí lávky - Vltava střed u ZŠ Bezdrevská. Teď se připravuje a schvaluje náhradní trasa pro chodce a děti, aby garantovala bezpečný pohyb a dala jistotu rodičům při pohybu jejich ratolestí,“ řekl k rekonstrukci náměstek primátorky Michal Šebek.

Trénovali první pomoc

První pomoc musejí strážníci městské policie zvládat bez zaváhání. Každý den se totiž pohybují v ulicích města, a tak se často dostanou k člověku v nouzi mezi prvními. Nejednou se již strážníkům díky znalosti první pomoci podařilo zachránit lidský život.

V minulých týdnech podstoupili všichni strážníci pravidelný kurz první pomoci, který jim podle mluvčí Věry Školkové pomohl obnovit jejich znalosti a dovednosti. Dva odborně vyškolení lektoři z řad strážníků své kolegy seznámili se základy první pomoci, které doplnili praktickými příklady. V první části kurzu se strážníci učili přístupu k bezvědomému či zraněnému, přivolání zdravotnické záchranné služby a zásady správné resuscitace jak u dospělého člověka, tak u dítěte. Druhá část kurzu byla věnována základním postupům první pomoci při ošetřování krvácivých zranění. Strážníci si následně osvojili správné dovednosti v praxi. Při nácviku první pomoci použili i speciální zdravotnické pomůcky, které mají v průběhu služby k dispozici všechny motorizované hlídky městské policie. Při jejich použití je důležité vědět, jak je správně použít.

Muzikantské finále

„Poslední letošní program Večerů S připadá v divadelním stánku U Kapličky na první prosincový večer, v bezprostřední blízkosti začátku adventu. Podle předpovědi počasí se může stát, že až vyjdu pěšky od Tří lvů přes budějovické náměstí směrem ke Kapličce, půjdu po sněhu bílém, čistém, napsáno s Fráňou Šrámkem, a naladěn již adventně. V souvislostí s tím oceňuji, že dramaturg Jarda Hnízdil sestavil poslední letošní Večery S již citlivě adventně, zároveň s důrazem na Český Krumlov, s nímž jsou svázáni téměř všichni vystupující,“ říká o připraveném programu, který začíná v 19 hodin, Jiří Kasal, hudební redaktor budějovického rozhlasu.

„Už ti první: písničkářské duo Zajisté, pražsko-českokrumlovské, sestávající z muzikanta, spisovatele a dokumentaristy Daniela Razíma a muzikanta, dlouholetého člena skupiny Rybníkáři a talentovaného rozhlasáka, mého bývalého kolegy Ivana Studeného. Tato dvojice má ráda komorní prostředí, v němž vyniknou její vlastní písničky doplněné vlastním slovesným pojetím bretaňských a severských lidových písní,“ popisuje Jiří Kasal začátek programu.

K budově vlakového nádraží v Českých Budějovicích už se zase může po chodníku, jak ukazuje snímek z 29. listopadu 2023.
Neposlušní chodci riskovali u nádraží zranění. Teď už zase smějí na chodník

„Návratem do Kapličky po třech letech bude recitál krumlovského písničkáře, kytaristy, básníka Jakuba Lukáče. Tehdy v září roku 2020, v přestávce mezi dvěma covidovými vlnami, nabídl svůj osobitý poetický vjem z dlouhých večerů na vysokoškolské koleji s kytarou a výhledem na Prahu – z pokoje 156. A tak se těším na Kubu Lukáče, obohaceného o další tři roky mladého života,“ zve dále Jiří Kasal.

„Ten pravý adventní příznak dá a jistě velice důstojnou tečku za letošními Večery S v Divadle U Kapličky nejen svou početností udělá výjimečný vystupující – krumlovský pětatřicetičlenný smíšený pěvecký sbor Perchta vedený sbormistryní Evou Řehulkovou. Hudba z období renesance, baroka, klasicismu, lidové písničky i tvorba současných autorů mohou v sále s hořícími svíčkami na stolcích zvlášť silně působit v nastávajícím čase zklidnění a duchovního usebrání.

Strážníkům budějovické městské policie projdou ročně rukama stovky nálezů. Některé jsou kuriózní.
Sbalený kufr, notebook, nákup, ale i mixér. To všechno ztrácí Budějčáci

Přátelé, je to moje poslední zdravice z čestné pozice patrona zdvojující letos funkci a práci redaktora Českého rozhlasu České Budějovice, který spolu s mistrem zvuku Markem Svobodou zaznamenává hudební obsah Večerů S pro můj pořad Koncertní ozvěny od Tří lvů. A v tom druhém zapojení do koncertního dění v Divadle U Kapličky zůstanu i nadále,“ dodává Jiří Kasal s přáním: „Klidný adventní čas, požehnané Vánoce a buďte zdrávi!“