Vedoucí českobudějovického dobrovolnického centra ADRA paní Iva Kyselová je Ženou Českobudějovicka. Během slavnostního galavečera MODA Fashion Day/s ji dekorovala primátorka Dagmar Škodová Parmová. „Sociální oblast je poměrně široká a jejím společným jmenovatelem je pomoc a podpora. Pokud se člověk rozhodne věnovat tomuto oboru, předpokládá to jistou míru empatie v něm samém, ale také odvahu, odhodlání a chuť měnit svět k lepšímu. Iva se věnuje dobrovolnictví v domovech pro seniory, angažuje se v pomoci uprchlíkům od počátku války na Ukrajině, stojí za organizací ADRA běhu, je členkou KIP týmu, který se vždy aktivuje při mimořádných událostech. Je velmi skromná, čestná a srdečná. Moc ráda jsem se s ní viděla, kdysi jsme totiž byly spolužačky a už tehdy jsem u ní pozorovala mimořádné sociální cítění a samaritánství,“ řekla Dagmar Škodová Parmová.

Dobrovodská se znovu otevře

V Dobrovodské ulici skončí uzavírka. Na základě ukončení uzavírky Dobrovodské ulice příští týden v souvislosti s výstavbou dálnice D3 dojde od středy 28. června 2023 od 4 hodin k navrácení linky 6 na původní trasu a k obnovení provozu následujících zastávek:

  • Kovárna (směr centrum) do původní polohy na Dobrovodské ulici
  • Zvonárna
  • Dobrá Voda, U Křížku
  • Dobrá Voda, Domov důchodců

V Dobrovodské ulici si uzavírku vynutila stavba tunelu Pohůrka. Ten sice není zcela dokončen, ale budou už hotové práce v místě křížení Dobrovodské ulice a dálnice D3. Uzavírka Dobrovodské trvala skoro dva roky. Začala v srpnu roku 2021. Původně měla trvat jen rok. Dvakrát ale byla prodloužena.

Budova pobočky pošty v Českých Budějovicích ve čtvrti Nemanice.
Rušení pošt i na jihu Čech změní adresy pro výplatu důchodů

Chemie na univerzitě

Poslední červnový týden budou prostory Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích patřit žákům základních a středních škol, pro které si tato fakulta ve dnech 26. - 29. června připravila celkem 14 stanovišť s chemickým či biochemickým programem.

Nové značení

Vodorovné dopravní značení se nedávno objevilo na komunikacích v části Suchého Vrbného mezi ulicemi Ledenická a Dobrovodská. „Reagovali jsme na podněty občanů, kteří dlouhodobě volali po takovém zvýšení bezpečnosti provozu v lokalitě,“ informoval náměstek primátorky Lubomír Bureš s tím, že právě tady docházelo k častým dopravním nehodám a různým kolizím. „Nechali jsme proto doplnit dopravní značení V5 v křižovatkách, kde platí přednost zprava. Příčné čáry v souvislé šířce půl metru vyznačují hranici křižovatky a řidič zastavujícího vozidla tak má optimální rozhled na auta přijíždějící zprava. Věřím, že tato novinka splní svůj účel a přispěje k bezpečnějšímu provozu,“ doplnil náměstek.

Středeční bouřka u Českých Budějovic.
Bouřky dorazily na jih Čech. Nakonec nebyly tak silné, jak se čekalo

Mladí rybáři

Konec školního roku oslaví mladí sportovní rybáři na jihu Čech rybářskou akademií. Poslední červnovou sobotu 24. 6. 2023 poměří své síly ve 2.ročníku celodenní Middy akademie na Rybníku Jelínek ve Všemyslicích. Devět juniorů ve věku 8 - 12 let se v ranních a dopoledních hodinách pod vedením profesionálních lektorů budou učit zdolávat ryby moderní rybolovnou technikou tzv. feederu. Dopoledne si osvojí dovednosti nahazování, vázání háčků a navázců, odpoledne se pak utkají ve čtyřhodinovém profesionálním závodě dle pravidel fair play. Akce se koná pod záštitou náměstka hejtmana Jihočeského kraje Pavla Hrocha. Více informací na www. https://academy.middy.cz/.

Předání ocenění královskému městu

Primátorka Dagmar Škodová Parmová a předseda spolku Města Otakarova Svatomír Mlčoch předali v minulých dnech na radnici starostce Uherského Brodu Miroslavě Polákové ocenění za počin roku 2022. Medaili města České Budějovice a Pochvalný list obdržela Miroslava Poláková pro Uherský Brod za uspořádání důstojných a zároveň atraktivních městských slavnosti k výročí 750 let od založení královského města. Bienální cena je udělována za udržování historické paměti měst založených králem Přemyslem Otakara II. už od roku 2018. „Cílem setkání je užší spolupráce v cestovním ruchu orientovaném na kulturu a poznání historie,“ uvedla náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková, která během slavnostní akce přečetla všem přítomným text Pochvalného listu.

Silnice z Českých Budějovic na Český Krumlov, kudy se jede i na letiště, to jsou trvale nekonečné kolony vozidel.
Letišti Budějovice chybí snadné odbočení v Plané. Kraj chce novou křižovatku

Talenty na radnici

Talentované a úspěšné děti přišly v minulých dnech do obřadní síně českobudějovické radnice. „Jsou to školáci ze základních škol, kteří za sebou a pravděpodobně i před sebou mají mimořádné úspěchy a zasloužené medaile. Obstáli například ve vědomostních soutěžích, logických a ekonomických olympiádách, v sólové hře na akordeon, tanci, atletice, hokeji, karate, moderní gymnastice a plavání. Za tím vším stojí obrovská píle, odříkání a touha vyniknout. Jen tak dál,“ říká primátorka Dagmar Škodová Parmová, která šestatřiceti žákům předala pamětní list a poukázku v hodnotě 500 korun za úspěšnou reprezentaci města.

Tentokrát Eggenbergové

Slavné šlechtické rody Jihočeského kraje „Po stopách rodu Eggenbergů“. To je název nové publikace, kterou vydal Jihočeský kraj. Slavnostní křest se uskutečnil v červnu v prostorách obřadní síně Bozkovského domu v Prachaticích.

Středisko správy a údržby dálnice 17 Chotoviny při dnu otevřených dveří. Ilustrační foto
Za zakázkou na středisko údržby D3 u Budějovic míří Hochtief. Cena je vyšší

„Historie, stejně jako současnost Jihočeského kraje, je neodmyslitelně spjata se šlechtickými rody a donátory, kteří zde působili. Vybudovali svá panství, spravovali je s péčí řádných hospodářů a svou pílí vytvořili hodnoty, jež přetrvaly staletí. Jsou to naše kořeny a historie, ze které jsme všichni vzešli a na které můžeme být právem pyšní. Chci moc poděkovat autorce Blance Rozkošné, že díky jejímu nadšení pro historii mohla tato publikace vzniknout. A věřím, že se bude čtenářům určitě líbit stejně, jako její předešlá díla z této edice, věnované rodu Buquoyů a pánů z Hradce,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. Upřesnil zároveň, že publikace o rodu Buquoyů vyšla v srpnu 2020, pánům z Hradce se pak věnovala publikace z dubna roku 2022.

Publikace „Po stopách rodu Eggenbergů“ vyšla, stejně tako ty předešlé, nákladem dva tisíce kusů. Momentálně je pro příznivce historie k dispozici zdarma například v infocentrech v Prachaticích, Netolicích, Vimperku, Českém Krumlově, Táboru a Písku.