Tou špatnou zprávou je, že na trati Praha – Písek – České Budějovice dochází k omezení rozsahu jízdy u dvou párů spojů. Pravdou je, že tento spoj si nezískal velikou oblibu. Cesta do Prahy na této trase trvala o 40 minut déle, než když jede souprava přes Tábor.
A právě zde se naopak lidé dočkají posílení. Na trase Praha – České Budějovice – Linec vyrazí další pár vlaků F. A. Gerstner (odjezd z Prahy v 11.16 hodin, příjezd do Prahy v 16.40 hodin).
„Nový jízdní řád bude platit od 11. prosince 2011 do 8. prosince 2012,” doplnil Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.
Od 11. prosince dráhy zároveň zvyšují ceny obyčejného jízdného, a to v průměru o pět procent, takže zatímco nyní cestující zaplatí za 120 kilometrů jízdy 154 korun, nově to bude o šest korun více.

České dráhy pak slibují, že budou v příštím roce dále modernizovat svůj vozový park.

K zahájení nového jízdního řádu budou již disponovat všemi modernizovanými vozy, které procházely rekonstrukcí. Těchto 58 vozů je nově vybaveno například klimatizací, elektrickými zásuvkami pro napájení drobné elektroniky cestujících nebo novým informačním systémem. Vozy budou nasazeny na mezistátní a vnitrostátní spoje EuroCity a expres z Prahy do Bohumína a Žiliny, z Prahy do Vídně a Budapešti.

V provozu je již také více než 100 revitalizovaných rychlíkových vozů s opraveným interiérem, novými potahy sedaček včetně textilních potahů ve vozech 2. třídy, opravenými WC a dalšími renovovanými prvky. Vozy jsou v provozu například na rychlících Praha – Příbram – České Budějovice, Praha – Plzeň – Cheb nebo na rychlících vypravovaných z brněnského depa. V průběhu jízdního řádu 2012 bude do provozu uvedeno dalších několik desítek revitalizovaných vozů s vylepšeným interiérem.
Nejvýznamnější změnu v kvalitě mezistátních i vnitrostátních spojů však očekáváme během dvou až tří let v souvislosti s nasazením souprav Viaggio Comfort na mezistátní linky z Prahy do Rakouska a Německa. Při té příležitosti budou klimatizované soupravy EuroCity přesunuty na vybrané vnitrostátní rychlíkové linky. V plánu je zvýšení kvality například na trase Praha – Plzeň – Cheb, Praha – Tábor – České Budějovice nebo Brno – Přerov – Ostrava.