Na velkou událost se mohou v sobotu odpoledne těšit návštěvníci Komunitního centra a Městské knihovny v Nových Hradech. Slavnostní otevření zahájí komentovaná prohlídka celého objektu a lidé se seznámí například s městskou knihovnou, komunitním klubem s hernou pro nejmenší a keramickou dílnou či komunitní kuchyní.

Prostory, které v minulosti sloužily jako jesle, po revoluci jako prádelna, restaurace nebo je měla v pronájmu univerzita, jsou nově zrekonstruované a připravené pro návštěvníky k bohatému využití. Město se podle starosty Vladimíra Hokra o tyto prostory začalo zajímat, když je opustila univerzita.

„Hledali jsme cestu, jak objekt zkulturnit a využít pro město. Já jsem samozřejmě rád, že v rámci komunitního centra se zde nachází uplatnění pro vícero aktivit. Městská knihovna byla v nedostatečných prostorách a neměla možnost dalšího rozvoje aktivit pro čtenáře,“ popsal starosta Vladimír Hokr, proč ji město přestěhovalo.

Z pestré nabídky aktivit si vyberou nejenom maminky s dětmi. Podle koordinátorky Lucie Sovové je budova dvoupatrová a svůj volný čas tu příjemně stráví i senioři. V centru se mohou setkat maminky při volnočasových i odpoledních aktivitách. Ženy mohou navštívit například mateřský klub. Děti si vyberou například výtvarný či keramický kroužek, jógu nebo anglický klub. Senioři mohou přijít potrénovat paměť nebo posedět u kávy a čaje v samoobslužné čítárně.

Město tak připravilo komfortní prostředí pro všechny zájemce. „Naším záměrem a touhou města je, aby se tu setkávali lidé se stejnými zájmy. Centrum je otevřené denně od půl osmé do pěti hodin. Kluby pro maminky jsou otevřené dopoledne, kroužky odpoledne. Knihovna půjčuje třikrát týdně,“ doplnila koordinátorka centra Lucie Sovová s tím, že lidé mohou posedět i venku na zahradě a relaxovat u kávy.

Zázemí komunitního centra nabídne mimo volnočasových aktivit i sociální služby. „V suterénu budovy rozjíždíme i sociální poradnu. Máme tu například bezplatný právní servis, pečovatelskou a hospicovou službu. Tyto služby již fungovaly ve městě, ale měli jsme je v jiném prostoru,“ upřesnila Lucie Sovová.

Velká budova s jednotlivými místnostmi pojme i sto lidí v jeden moment. Město počítá, že využití bude velmi intenzivní. „Už to vidím teď na dětských skupinách, že objekt bude žít,“ řekl s nadšením starosta města Vladimír Hokr.

Podle něho rekonstrukce budovy trvala přibližně rok a dotace z Integrovaného operačního programu na zřízení komunitního centra činila přibližně 11 milionů korun. Jeho celkové náklady vyšly na 14 milionů korun.

Jitka Davidová