Jak uvedl mluvčí táborské policie Miroslav Doubek, busta zmizela z žulového podstavce u hrobky manželů Benešových.

"Busta je přibližně 50 cm vysoká je zhotovena z bronzového materiálu. Výše způsobené škody bude upřesněna. Po pachateli i odcizené bustě intenzivně pátrají ve spolupráci s táborskými kriminalisty policisté místního obvodního oddělení," sdělil Miroslav Doubek.

Policisté se obrací na návštěvníky zahrady u Benešovy vily i občany města. Žádají ty, kteří by mohli k případu postkytnout bližší informace. Uvítají například, upřesnění doby, kdy došlo ke krádeži, respektive, kdy busta byla, případně již nebyla na podstavci, dále informace o možném pohybu podezřelých osob či nabídce prodeje bronzové busty.

Informace předejte sezimoústeckým policistům na služebně na náměstí T. Bati, na linku 974 238 730 či 158. 

Umělecké dílo z dílny Karla Dvořáka je z roku 1947, na své místo se na přání Hany Benešové dostala až o tři roky později. Na svém místě je tedy 64 let. Starostu Sezimova Ústí Martina Doležala krádež busty hodně překvapila. „Netuším motivaci. Buď byl pachatel v rauši a nevěděl, co dělá, nebo si byl jistý, že park není monitorován kamerami, ale takovéto areály bývají."

V lesích v blízkosti hrobky jsou celkem tři vily – Benešova, Fierlingerova a původně Strimplova, nyní Outratova vila. Každá má svoje oplocení a zabezpečení.

Hrobku v letech 1948 až 1949 zrealizovala stavební firma Antonín Soumar a František Koutenský z Tábora. V březnu 1950 architek Pražského hradu Pavel Janák na ni umístil Benešovu bustu. „Hanobení hrobů mě mrzí, toto je o to závažnější, že jde o prezidentský hrob. Socha měla vysokou uměleckou hodnotu," vyjádřil se ředitel táborského Husitského muzea Jakub Smrčka s tím, že pro ně sezona v Památníku Edvarda Beneše ale ještě nezačala, proto do zahrady zatím nechodí. Benešova vila včetně hrobu manželů Benešových patří do správy Úřadu vlády.