Informaci potvrdila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) Petra Kafková. „Šlo o jedno ze systémových opatření ZZS JčK, která měla za cíl co nejvíce eliminovat riziko případného přenosu nákazy Covid-19,“ zdůvodnila téměř měsíční uzavření záchytky.

Nyní je podle jejích slov provoz obnovený, avšak s omezeními. „Na cele může být vždy pouze jeden klient. Českobudějovická protialkoholní stanice má tři cely pro dospělé, dvě dvoulůžkové a jednu samotku. To znamená, že nyní máme pouze tři místa pro dospělé osoby. Detoxikační pokoj pro děti a mladistvé zatím v provozu není. Kapacita je tedy od 27. dubna prakticky každý den plně využita,“ vysvětlila, proč je od znovuotevření na záchytce o dvě lůžka méně. Jenomže požadavek na umístění opilců je nyní vyšší, než je kapacita lůžek, a tak je na záchytce v Budějovicích denně plno. V době před pandemií koronaviru zde bylo v průměru denně umístěných podle Petry Kafkové čtyři až pět lidí.

Za hospitalizaci na českobudějovické záchytce je klientům účtováno 1 200 korun. Někteří ale za pobyt na vystřízlivění nezaplatí. Jak uvedla mluvčí ZZS Jčk Petra Kafková, zhruba 60 procent pohledávek je nedobytných. „ Záchranná služba vymáhá nezaplacené pohledávky zasíláním upomínek s velmi malým úspěchem,“ shrnula s tím, že k 31. říjnu 2019 bylo klientům účtováno více než milion korun. Z toho přes 600 tisíc korun nebylo uhrazeno. Na záchytce skončilo v loňském roce 1271 lidí, z toho 1033 bylo hospitalizovaných. Zbylí byli ambulanti.