„Dělala jsem v kavárně, ale kvůli problému se zaměstnavatelem jsem musela odejít, když jsem byla na nemocenské," vypráví 
s tím, že práci hledá již dva měsíce. Kvůli špatným zkušenostem už se k oboru, ve kterém je vyučená, vrátit nechce. „Láká mě práce s dětmi, třeba ve školní družině. Jezdila jsem na dětské tábory jako instruktorka, přirostlo mi to k srdci. Nehledám práci, ale zaměstnání," tvrdí a dodává, že v případě servírek většina zaměstnavatelů žádá praxi. „A tu já zatím nabídnou moc nemůžu," posteskne si. Ani v oboru péče o děti ale podle Simony není příliš veliký výběr. „Jdu poslední týden 
v srpnu na pohovor kvůli místu ve školní družině na základní škole na Máji, budu doufat, uvidíme," neztrácí naději. Přiznává ale, že kdyby práci nezískala, nemůže si vybírat. „Peníze člověk potřebuje, musela bych vzít všechno," je jí jasné.

Podle statistiky, kterou ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR, bylo k poslednímu červencovému dni na Českobudějovicku bez práce 7209 lidí. „To je o 771 lidí více než na konci loňského července," porovnal Jiří Beran, analytik trhu práce českobudějovické krajské pobočky úřadu práce s tím, že z celkového počtu lidí, kteří shánějí pracovní uplatnění, je 564 absolventů škol a mladistvých.

I nezaměstnaní si práci vybírají

Prodavačky, kuchařky, obchodní zástupci nebo řidiči nákladních aut. To jsou pracovní pozice, které teď kralují nabídce volných míst českobudějovického úřadu práce. Přestože počet nabízených volných míst několikanásobně převyšuje počet lidí bez práce, nezaměstnaní mohou aktuálně na Českobudějovicku vybírat z nemalého počtu 928 volných pozic. To je 
o 59 míst více než ve stejné době před rokem. Ne všichni nezaměstnaní jsou ale ochotni vzít jakoukoliv práci.

Svědčí o tom například zkušenost ředitele hodějovické společnosti EUROtest Stanislava Mušky st. Společnost už delší dobu marně hledá spolupracovníky pro německý trh. Firma prodává matrace, rošty a další sortiment pro pohodlné spaní. „Ač je pro nás Německo zahraničním trhem, neprodáváme tam zboží přes prostředníky, ale přímo. Nabízíme kvalitní věci, takže se prodejce nemusí stydět za produkt. Přesto již dva roky nejsme schopni rozšířit prodejní tým," uvedl Stanislav Muška.

Po lidech ochotných zastat tuto práci jakoby se slehla zem. „Je pravdou, že tato profese je i o víkendové práci, cestování a schopnosti plynule hovořit německy. Jenže naši prodejci mají srovnatelné platové podmínky jako němečtí kolegové," zmínil Stanislav Muška.

Jiří Beran, analytik trhu práce českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR, doplnil, že některá volná místa skutečně zůstávají dlouhodobě neobsazena. „Máme třeba v nabídce hodně míst prodavaček a na druhé straně 
i mnoho žen kvalifikovaných pro tuto práci. Jenže pozice prodavačky, to je dnes většinou práce na směny i o sobotách a nedělích. A třeba ženy 
s malými dětmi takovou práci vzít nechtějí a mnohdy ani nemohou," dodal s tím, že mnozí lidé se zdráhají přijmout třeba i práci na živnostenský list.

Se sháněním práce pomůže lidem čtrnáct nových úředníků

Vláda Jiřího Rusnoka schválila posílení Úřadu práce ČR o 700 dalších pracovníků. „Na Jihočeský kraj jich v první vlně náboru připadne čtrnáct," říká v rozhovoru Ivan Loukota, ředitel českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR.

Čtrnáct úředníků pro celý kraj z celkového počtu 700, to je celkem málo…
Zdánlivě ano. Jenže nábor nových pracovních sil bude mít dvě fáze – k 1. září přijme úřad celkem 319 zaměstnanců, dalších 381 by pak mělo přijít začátkem příštího roku. Navíc tyto pracovní síly se do jednotlivých krajů rozdělují podle toho, kolik lidí je v nich bez práce. A jelikož Jihočeský kraj má třetí nejnižší nezaměstnanost v rámci republiky, zbude na nás v první vlně čtrnáct úředníků. Posílení je to zajímavé, nikoliv však dostatečné. Přesto jsme rádi za každou další pracovní sílu. Kolik zaměstnanců nám přibude v rámci druhé vlny náboru úředníků, to zatím nevím.

Jaká bude pracovní náplň nových úředníků?
Dostanou na starost kontakt se zaměstnavateli, jimž budou aktivně nabízet služby úřadu práce. Výsledkem této snahy by měl být stav, kdy nám zaměstnavatelé budou hlásit volná místa, která mají k dispozici, abychom je mohli nabízet našim klientům. Nepůjde tedy o kancelářské síly, úředníci se budou pohybovat hlavně v terénu. Za tím účelem už jsem uplatnil požadavek na služební automobily pro tyto kolegy.

Už je jasné, jak čtrnáct úředníků rozdělíte mezi sedm jihočeských okresů?
Určitý návrh mám, předložil jsem jej ke schválení generální ředitelce Úřadu práce ČR. Pokud tato koncepce projde, pak v každém okrese přibude od jednoho do tří úředníků.

Jak je chcete vybírat?
Půjde o náročné pracovní pozice. Když takový úředník přijde k zaměstnavateli, musí na něm být okamžitě patrné, že danou problematiku ovládá. Moje vize je proto taková, že pracovní místa nabídnu nejdříve současným zaměstnancům 
v rámci vnitřního výběrového řízení. Pokud se tímto způsobem pozice nepodaří obsadit, pak budou mít šanci i lidé takzvaně zvenku. Těm také nabídneme místa, jež případně uvolní naši zaměstnanci, kteří přejdou na nové pozice.

Nábor nových úředníků přišel nedlouho po masivním propouštění…
Okolo stovky zaměstnanců muselo naši krajskou pobočku opustit postupně koncem let 2010 a 2011, a to 
v souvislosti se vznikem Úřadu práce České republiky a zánikem 77 okresních úřadů práce.