Státní maturity jsou pro někoho nevyzpytatelným krokem do neznáma, který by české šklství mělo odložit. Pro jiné jsou jedinou možností, jak vrátit vážnost maturitnímu vysvědčení a objektivně porovnat úroveň studia na různých školách.

V pátek se dokonce konala v Praze demonstrace, jejíž účastníci volali po odložení termínu, kdy budou státní maturity zavedeny, ministerstvo školství na státních maturitách trvá.

„Tvrdím, že stát by měl mít zpětnou vazbu,“ říká k záměru zavést státní maturity Jiří Krauskopf, ředitel českobudějovického Gymnázia olympijských nadějí (GON). “Základní myšlenka je dobrá, bohužel se nešťastně zprofanovala,“ dodal Krauskopf a upozornil na to, že v přípravě zkoušek zůstává mnoho nejasností. Některé změny dokonce zhoršily původní návrh. Podle ředitele GONu přetrvávají problémy s termíny, s určením maturitních předmětů a podobně. „Dostalo se to do nepřijatelné polohy a akceptovat to bude složité,“ uvedl na adresu nových maturit Krauskopf.

Přesto se většina ředitelů Deníkem oslovených škol vyslovila pro státní maturity. „Pokud dopadnou dobře generálky, tak se toho nebojíme,“ zmínil za Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Českých Budějovicích Čestmír Tschauder . „I když to bude další časová zátěž pro učitele,“ doplnil Tschauder.

Další odklad by nemusel problémy vyřešit

„Ze státních maturit se stalo velké politikum,“ nepokrytě tvrdí někteří ředitelé středních škol a a dodávají, že problémy začínají a končí v poslanecké sněmovně a na ministerstvu školství.

„Je ostuda, že státní maturity ještě nemáme,“ myslí si například ředitel gymnázia v České ulici v Českých Budějovicích Miroslav Chalupský. Současně odmítá, že by se školy a studenti nemohli připravit. Od roku 1992 se gymnázium podle Chalupského zúčastnilo různých přípravných testů a takovou šanci měly všechny školy.

Další odklad by situaci nevylepšil. „Mělo by to stejný efekt jako před dvěma lety. Všichni by přestali pracovat na přípravě,“ zdůraznil Chalupský, i když uznal, že některé nejasnosti přetrvávají.

Ze státních maturit se ale stala i politická otázka. „Jestli jsme v situaci, že si osmnáctiletí dupnou a politici se bojí o voličské hlasy, jestliže jim nevyhoví, tak to jsme někde úplně jinde,“ odsoudil dlouholetý pedagog politické čachry, které kolem státních maturit existují od minulých parlamentních voleb. I ministerstvo školství se potácí při každé výměně v parlamentu v nejasnostech. Tak zvané státní maturity také třeba zatím nic závazného neznamenají pro české vysoké školy.

Přitom i mezi studenty se najdou zastánci nových maturit a třeba i na průmyslových školách si někteří studenti zvolili pro blížící se generálku těžší úroveň otázek.