I když letošní sezona byla zatím na houby chudá, Luděk Šroubek z Českých Budějovic už má na kontě velký úlovek. V lesích u Petříkova na Novohradsku našel více než sedmikilového kotrče kadeřavého. „Udělalo mi to radost, protože to byla opravdu obrovská koule. Zdálky jsem ho ale neviděl, překvapil mě. Šel jsem pěšinou mezi stromy, otočil se dozadu a pak až si ho všiml," říká Luděk Šroubek.

Houba navíc byla podle jeho slov čistá a zdravá. Celou ji tedy s manželkou zpracoval. „Měli jsme dršťkovou. Tu žena umí velmi dobře," dodává.

Co se týče letošní sezony, Luděk Šroubek potvrzuje, že 
v lesích zatím moc hub neroste. Myslí si ale, že se to brzo změní. „Chystám se vyrazit hned tenhle týden. Viděl jsem, že nějaké podhoubí už tam bude. Ostatně září a říjen jsou na houby nejlepší,"  komentuje.

Houbaření se intenzivně věnuje od patnácti let. Nejprve chodil do lesa se svým otcem. Ten ho naučil dobře znát lesy na Novohradsku, které jsou dodnes jeho nejoblíbenějším místem. Má tu oblíbené trasy 
a vyšlapané cestičky. „Vím, že když je projdu, tak vždycky něco najdu," doplňuje.

Především je však houbaření pro Luďka Šroubka relaxací. 
V lese si totiž užívá ticha a vypustí starosti z hlavy. „Chodím tam pomalu, v klidu. Strávím tam klidně dvě nebo 
i pět hodin," vypráví houbař.

Sbírá prakticky všechny jedlé houby. Když však narazí na něco, co nedokáže s jistotou identifikovat, raději to nechává na místě. Říká, že riskovat se nevyplácí. Všechny své úlovky pak společně se ženou zpracuje. „Hlavně houby sušíme, to je nejideálnější. Pak se používají do bramboračky a o Vánocích na kubu. Také dáváme houby pod maso, z větších hřibů uděláme řízky a manželka peče slaný štrúdl s houbami. Jíme je tedy dost často, ale já je mám rád," uzavírá.