Přibližně 2400 tun dlažebních kostek, jejichž tržní cena se pohybuje kolem 5,5 milionu korun, zmizí z Rošického ulice během první etapy její rekonstrukce. Stihne se udělat ještě v letošním roce a povede od křižovatky Rošického a Nedbalovy ulice ke křižovatce s Větrnou ulicí.

„V tomto úseku uděláme nejprve vodovod a kanalizaci včetně překládky kabelů. Hned zjara by měly být v tomto úseku konstrukce komunikace do spodních vrstev,“ vysvětlil hlavní stavbyvedoucí Miloslav Jindra ze společnosti Swietelski.

Dlažební kostky, které už brzy nahradí nový asfaltový povrch, odveze z tohoto zhruba 800 metrů dlouhého a deset metrů širokého úseku bývalé cesty pro tanky přibližně 240 plně naložených vozidel Tatra. Zamíří s nimi nejprve do skladu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje v Týně nad Vltavou. Co s nimi však bude dál, ještě v současné době není zcela jasné. Nikdo totiž o ně zatím neprojevil zájem. „Část z nich nabídneme k prodeji. Máme od kraje stanovenou cenu, která se pohybuje kolem 2300 korun za tunu,“ nastínil náměstek správy a údržby silnic Jan Vykouk. Jak doplňuje další z náměstků Jan Štícha, žádný konkrétní odběratel se ještě o tyto kostky nepřihlásil. „Jaký bude jejich další osud, ještě v tuto chvíli přesně nevíme,“ podotkl Štícha.

Zatímco v zahraničí, například v Rakousku a Německu, je po dlažebních kostkách v posledních letech velká poptávka a roste zde výrazně jejich cena, česká města se jich většinou ráda zbavují a nahrazují je třeba zámkovou dlažbou. O žulové kostky z Rošického ulice nestojí ani sama jihočeská metropole. „Nemáme o ně zájem nebo aspoň o něčem takovém nevím,“ poznamenal náměstek primátora František Jelen.

Druhá etapa rekonstrukce Rošického ulice začne na jaře příštího roku. Povede od křižovatky s Větrnou ulicí až ke křižovatce s ulicí Milady Horákové. Zde vznikne netradiční hranatý kruhový objezd, který bude mít podobu jakéhosi vějíře. Podle stavbyvedoucího Miloslava Jindry začne souběžně s tím i etapa na Zavadilce, kde se bude také dělat kompletní výměna kanalizace a vodovodu.

Celá rekonstrukce bývalého tankodromu by měla být hotova za 14 měsíců a vyjde na více než 150 milionů korun. Na jejím financování se podílí kromě statutárního města i Jihočeský kraj a Evropská unie prostřednictvím peněz v Regionálním operačním programu Jihozápad.