ON-LINEPřímý přenos z čapího hnízda můžete sledovat ZDE

A není to poprvé, černobílý rekordman se do hnízda vrací pravidelně už v únoru, letos to zvládl rychleji než v jiných letech. Opeřenec trhl zřejmě republikový rekord. V Dubném se podle záznamů z veřejné webkamery uhnízdil v neděli ve 14.11 hodin, tedy o 12 dní dříve než v loňském roce. „To je opravdu neobvyklé," potvrdil ornitolog Stanislav Chvapil ze Střediska ekologické výchovy Ciconia. „Čápi běžně přilétají až koncem března nebo začátkem dubna. Ten dubenský se ale tradičně vrací s předstihem," doplnil.

„Překvapilo nás to, ale jsme zároveň rádi, že se nám na hnízdo pořád vrací stejný čáp," popsala starostka Dubného Božena Kudláčková 
a dodala, že doufá, že se k čápovi vrátí i jeho druhá loňská družka. Ta první totiž v loňském roce uhynula právě v době, kdy se čápi v hnízdě na dubenském kostele starali o vajíčka. Díky webové kameře se ale smutnou událost podařilo včas zjistit a vajíček se ujala Záchranná stanice Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou.

Přímý přenos z hnízda je možné sledovat přes webové stránky obce. „Co se děje 
v hnízdě, sledují nejen Dubenští. Z návštěv na stránce víme, že naše hnízdo zajímá nejen lidi z různých koutů Česka, ale i ze zahraničí," uvedla starostka.