Na kole z Týna nad Vltavou až do Českých Budějovic budou moci v budoucnu pohodlně jezdit cyklisté. Podél řeky Vltavy totiž postupně roste nová cyklostezka. Vltavotýnská radnice v úterý otevřela úsek z centra města do osady Břehy.

Zhruba 2,5 kilometru dlouhá trasa začíná na parkovišti pod kostelem. Již během včerejšího rána na ní byli milovníci kol. „Jsem velký příznivec cyklistiky, a proto mám ze stezky opravdu radost. Myslím, že to bylo potřeba už jen proto, aby se mladí lidé i my starší nadšenci mohli hýbat a nepřekáželi na silnici autům,“ komentoval Rudolf Trecha z Týna nad Vltavou.

Starosta Milan Šnorek se domnívá, že stezka přinese místním další možnosti k relaxaci a sportu. Určitě ji ocení in–line bruslaři, protože ti zde dosud neměli vhodnou plochu k bruslení. Novinka by ale také měla přilákat do Týna návštěvníky. „Věřím, že to rozvine náš turistický potenciál. Nově se představí týnské nábřeží a jedna z nejmalebnějších částí města – Podskalí. Cyklista jede navíc celou dobu podél řeky, což je úžasné,“ uvedl Šnorek.

Začali v dubnu

Výstavbu cyklostezky měla na starosti firma Komunikace – Stavby – Beton. Práce začaly v polovině dubna. Zaměstnanci museli nejprve upravit břeh a poté pokládali asfalt. Výsledná stezka je tři metry široká a věrně kopíruje původní terén.

Nejvíc práce měli stavaři v oblasti Rybičků louky. Tam totiž byla stávající komunikace příliš úzká, a proto ji museli rozšířit do řeky. „Bylo třeba jít do vody a udělat tam kamenný násep jako podklad,“ vysvětlil majitel firmy Jan Kakaščík.

Podle něj byla navíc stavba pro pracovníky trochu srdeční záležitostí. Všichni totiž pochází z Týna, a tak budou cestu sami často využívat.

Celkové náklady na cyklostezku do Břehů byly téměř devět milionů korun. Většinu pokryla dotace z Regionálního operačního programu, částkou 1,7 milionu přispěla Nadace Jihočeské cyklostezky. „I když se někomu může zdát, že 2,5 kilometru není mnoho, my jsme z toho nadšení. Chceme totiž motivovat stavbu stezek v celém kraji a jednou z našich priorit je vybudování páteřní cyklostezky Vltava,“ připomněl ředitel nadace Vladimír Votřel.

Tuto snahu podporuje i město Týn nad Vltavou. Radní již podali žádost o dotaci na stavbu další etapy, která by měla vést přes Hněvkovice až do sedm kilometrů vzdálených Litoradlic. Odtud by cyklisté mohli po klidné silnici třetí třídy pokračovat do Purkarce a tam se napojit na již hotovou cyklostezku do Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic. „Bylo by to úžasné spojení tří měst – Týna, Hluboké a Budějovic. Jsem moc rád, že pan starosta Šnorek pokračuje v tom, co jsme začali,“ reagoval starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Ten také připomněl, že cyklostezky jsou významné i pro místní podnikatele. „Z Budějovic k nám denně po stezce přijede dva a půl tisíce cyklistů. Když každý někde cestou utratí padesát korun, je to 125 tisíc denně pro naše hospodské a stánkaře,“ řekl Jirsa. Hluboká proto podle jeho slov nyní plánuje novou trasu po pravém břehu řeky a zřídila přívoz v Purkarci.

V to, že milovníci kol s sebou přivezou i peníze, věří také Lukáš Hodný, který u cyklostezky v Týně provozuje restauraci. „Je to bezvadné, na něco takového jsme dlouho čekali. Jsem přesvědčený, že nám to přivede zákazníky,“ zdůraznil již při zahájení stavby. I on by byl tedy rád, kdyby se trasa v budoucnu ještě prodloužila.

Pokračování navíc finančně podpoří společnost ČEZ, která je partnerem Nadace Jihočeské cyklostezky. „I pro nás je to důležité, protože v Litoradlicích je odbočka na informační centrum Jaderné elektrárny Temelín. Už letos se projevil vliv cyklostezky do Purkarce, v létě jsme měli dosud nejvyšší počet návštěvníků a třetina z nich přijela na kole,“ uvedl mluvčí společnosti Václav Brom.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Úsek Týn n. Vlt. – Břehy

Délka - 2,5 kilometru
Náklady - 8 877 534 Kč
Dotace ROP - 7 314 720 Kč
Začátek stavby - 11. dubna
Termín kolaudace - 18. října