Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

Jak se podle vás žije v Týně nad Vltavou?

Starosta Týna nad Vltavou Ivo Machálek.Starosta Týna nad Vltavou Ivo Machálek.Zdroj: Deník/Jana ZuziakováIvo Machálek: Já myslím, že je to malé krásné městečko, kde se žije velmi dobře. Máme tu celkem slušnou zaměstnanost. Blízko je Temelín a je tu spousta podnikatelů, kteří dávají našim obyvatelům práci. Jsou tu poliklinika, školy, školky…V blízkosti města je rozhledna s přírodovědným muzeem Semenec, soutok řeky Vltavy a Lužnice, nedaleko pak Židova strouha.

V posledních letech jste investovali do infrastruktury – nové silnice, přechody pro chodce.

Po čtyřiceti letech, kdy se o tom jen mluví, jsme loni a předloni rekonstruovali Orlickou ulici. Ta je teď nejhezčí ulicí v Týně. Předtím se dělala ulice Průmyslová, v plánu je oprava Havlíčkovy ulice.

Dlouhodobě se mluví o zvednutí železného mostu tak, aby mohly i Týnem nad Vltavou projíždět lodě…

To je pravda. Čeká nás zvedání mostu, který je kulturní památkou, ale tam se nám to trochu zpomaluje, i když ne naší vinou. Je to projekt Ředitelství vodních cest, které to má na starosti. Most je města, ale to samozřejmě nemá peníze na realizaci. Čekali jsme, že by v roce 2022 mohl most stát, ale zatím nejsou ani přípravné práce.

Jste fanouškem splavnění?

Jsem. Pro nás je řeka jedním z nejprestižnějších míst v Týně. Když se projdete podél ní, je to nejkrásnější část města. Každé splavnění něco přinese, ale záleží také na tom, co pro turisty připraví město a podnikatelé tak, aby se tu zastavili, aby tu pustili nějakou korunu. Naším cílem je jim na hlavním parkovišti pod kostelem připravit zázemí, jako jsou sprchy nebo toalety.

Výstavba mrazíren u obce Homole u Českých Budějovic
Co se staví na okraji Homol vedle Jihočeského letiště? Podívejte se

Jaké další investice plánujete do budoucna?

Městu se loni podařilo získat od společnosti ČEZ bezplatně ubytovnu Blanice – tříhektarový areál, který je součástí sídliště Hlinky. Nyní řešíme s opozicí a obyvatelstvem, co s ní. Jednou z možností je předělání ubytovny na byty. Je tu část společnosti, která dává přednost zbourání a vytvoření něčeho nového. Já se přikláním k tomu, aby se část přestavěla a část sloužila k jiným aktivitám, hlavně aby tady vznikl parkovací dům. To je jedna z velkých akcí, kterou letos určitě nevyřešíme, ale doufám, že se ještě v letošním roce domluvíme tak, aby bylo jasno, co dál.

Řekl jste, že je to jedna z největších investičních akcí. Co ještě chystáte?

Další velká věc, která se nám snad podaří do pár let udělat, je dům pro seniory. Ten jsme chtěli původně postavit na vlastní peníze s tím, že bychom na to také dostali nějaké dotace. Teď se nám ale podařilo sehnat skupinu Clementas, která již domovy pro seniory vlastní a provozuje, a je ochotná pro nás domov pro seniory postavit za své peníze, dokonce ho i provozovat, což teď řešíme se zastupiteli. My tu máme tři domovy s pečovatelskou službou, ale domov pro seniorys ležící částí žádný. Původně jsme počítali s osmdesáti lůžky – šedesát by bylo klasických, dvacet lůžek by bylo pro dlouhodobě nemocné. Clementas přišel s tím, že by tu vytvořil nejméně sto dvacet lůžek, přičemž město bude mít právo určovat nejméně šedesát lidí, které by tam chtělo umístit.

Nemocnice České Budějovice. Ilustrační foto
Nemocnice České Budějovice pokračuje v režimu odložené plánované péče

Jak je to s pozemkem?

Ten bychom poskytli my, stejně tak projektovou dokumentaci, která k tomu je, i když bude trochu pozměněna, protože mají vlastní představy, jak to postavit. Využili by ale část projektové dokumentace, hlavně územní řízení.