Počasí přidělává starosti 
i pracovníkům společnosti Zemědělské služby Dynín. S největšími problémy se podle generálního ředitele firmy Petra Pokorného potýkají v halách na chov drůbeže. „Zejména u hal, kde chybí izolace, teplota šplhá opravdu hodně vysoko. To přináší velké problémy hlavně v době před vyskladňováním kuřat, kdy mají váhu kolem dvou kilogramů," řekl Petr Pokorný a dodal, že u této kategorie drůbeže je vysoké riziko úhynu. Hrozí až u 30 procent tak zvané naskladněné drůbeže.

Bez velkých ventilátorů se v těchto dnech neobejdou ve stájích se skotem. „Díky větrákům se vzduch v těchto prostorách alespoň trochu hýbe," poznamenal Petr Pokorný.
Podle Zdeňka Houšky bude také trvat, než se dobytek vrátí do obvyklé kondice, i když vedra pominou. „Bude to minimálně dva až tři týdny," upozorňuje Zdeněk Houška 
a dodává, že třeba na dojení je ztráta do 20 procent, ačkoliv dojnice dostávají vše, co potřebují. Horko a sucho ovlivňují i sklizeň obilovin nebo produkci ovoce.

Sucho začalo předčasně sklízet ovoce

Jablka pod stromy, zaschlé obilky ve vršcích klasů nebo velké nebezpečí požárů při sklizni, to vše teď trápí pěstitele, velké 
i malé. A přidávají se i další potíže, související s letošním extrémním počasím.

Hned dva problémy řeší pěstitelé zelí ze Zemědělského družstva Malše Roudné. Mají osázeno 16 hektarů v nivě řeky. Podle šéfa zelného provozu Eduarda Šebendy ale paradoxně zatím větší škody napáchaly červnové povodně než současné horko a sucho. „Nemáme závlahy a fakt, že neprší, zelí neprospívá. Déšť by na poli jistě prospěl, ale nesmí s ním přijít kroupy jako nedávno na Táborsku," přeje si Eduard Šebenda. Zatím daleko větší starosti než nedostatek vláhy dělá zemědělcům přerostlý plevel. „Po velké vodě se nedalo vjet na pole 
s technikou a aplikovat postřik, teď tak musíme všechno pracně ručně vyplet. Pracuje na tom až osmnáct lidí, vesměs brigádníci," dodává Šebenda. Přes komplikace by ani letošní úroda nemusela být špatná. „Už se tvoří hlávky, jedna odrůda se bude dát za pár týdnů řezat," odhaduje šéf roudenské krouhárny.

Zatímco zelí má na sklizeň ještě čas, obilí už míří do sil rychlým tempem. I to ale sucho postihlo, hlavně na propustnějších půdách. „Zvlášť na písčitých půdách obilí nedozrávalo, ale zasychalo, řada obilek odshora klasů zasychala," řekl předseda Zemědělského družstva Lipí Zdeněk Houška a dodal, že na výnosech už se to místy projevuje. Sucho jako takové samotné sklizni neškodí a ta postupuje rychlým tempem. Podle Petra Pokorného ze společnosti Zemědělské služby Dynín je výhoda veder alespoň v tom, že letos budou nižší náklady na sušení. Petr Pokorný ale doplnil, že zároveň musí zemědělci počítat s vysokým rizikem požárů, a to i u sklizňové techniky. Šéf Zemědělských služeb Dynín také dodal, že kvůli suchu bude mít firma vyšší náklady na přípravu extrémně tvrdé půdy před setím řepky.

Současné počasí zřejmě hodně negativně ovlivní 
i úrodu ovoce. „Ovoce padá ze stromů," posteskl si předseda rudolfovských zahrádkářů Jiří Merle a dodal, že i ostatní produkce malých pěstitelů trpí, protože pořád zalévat už je neúnosné. Švestek a jablek bylo málo už od jara. „I to, co zbylo, padá dolů, a co zůstane,  bude malé," zdůraznil Jiří Merle. Vedle ovoce už ze stromů padá i listí. „Pod třešněmi už je listí jako tabák," zmínil zahrádkář na adresu zhnědlých plátků. Podle meteorologů by se mělo konečně výrazněji ochladit až koncem tohoto týdne.