Viník určitě existuje a za únik azbestu a s tím spojené problémy musí být tvrdě potrestán. Pokud nikdo neudělal chybu, máme špatné zákony, které je potřeba změnit. O tom je přesvědčena velká část rodičů dětí z májských škol.

V pondělí proto jejich zástupci Radovan Pekárek a Jan Štafl dostáli svému slibu a podali trestní oznámení na neznámého pachatele. „Naším cílem je napomoci k dořešení této kauzy. Chceme zjistit, kdo a v čem pochybil, a jaká bude vyvozena zodpovědnost,“ 
řekl Pekárek.
Oznámení oba muži podávali na obvodním oddělení Policie ČR ve Čtyřech Dvorech. Deníku to potvrdila i českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá. „Případ byl postoupen a dále se jím budou zabývat členové služby kriminální policie a vyšetřování,“ dodala.

Radovan Pekárek ještě upozornil, že je možné se k trestnímu oznámení připojit. Stačí například vyplnit pověření zmiňovaných mužů ve věci zastupování. K vyplnění není potřeba ani notářsky ověřený podpis, a lze se připojit i hromadně, například za celou třídu. Druhou možností je dostavit se na policejní služebnu v ulici M. Chlajna, kde lze také vše osobně sepsat.

Město se zatím soustředí na samotnou sanaci obou májských škol, které má firma 
SITA CZ zbavit azbestu tak, že v prostorách bude po skončení prací nulová přítomnost škodlivých vláken.Také radnice ale lidem na nedávném veřejném jednání slíbila, že hodlá viníky potrestat. „Je to další priorita ihned po tom, co vrátíme přibližně tisíc sto dětí zpátky do jejich lavic,“ řekl tehdy Kamil Calta.

Podle primátora Juraje Thomy může být vina hned na více stranách, nevyloučil, že pochybila jak dodavatelská firma, tak třeba i některý ze zaměstnanců magistrátu. „Osobně se domnívám, že zhotovitel nezajistil odstranění takzvaných boletických panelů, které obsahují azbest, podle postupu stanoveného příslušnými předpisy. Nepopírám, že ani pracovníci magistrátního investičního odboru nejsou zcela bez viny, protože, jak vyplývá ze stavebního deníku, o problému s azbestem věděli již v červenci,“ uvedl mimo jiné Thoma.

Na konkrétní jména si ale veřejnost ještě bude muset počkat, a to minimálně do doby, kdy zjistí další podrobnosti kriminalisté, nebo budou k dispozici informace z odborného průzkumu společnosti Foster Bohemia, která také dohlíží na současné sanační práce.

Ty zatím postupují podle plánu. Ve škole byl včera na kontrole i ředitel ZŠ Máj I Luboš Staněk. „Třetí patro I. stupně je hotové a provádí se zde měření. Čištění probíhá ve 2. patře I. stupně a připravují se kontrolovaná pásma v 1. patře I. stupně a 2. patře II. stupně. Současně s tím pokračují práce ve školní jídelně a kuchyni a na ZŠ Máj II,“ informoval rodiče ředitel.

KAUZA AZBEST:
Azbest našli specialisté v májských školách v těsnicích šňůrách, v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi. Od 20. ledna firma Sita CZ pracuje na odstranění azbestu v objektech.
Na sanaci se podílí několik desítek lidí. Trvat má 45 dní. Magistrát na tyto práce a další operace s tím spojené vyčlenil z rozpočtu 17,6 milionu korun. Počítá ale mimo jiné i s tím, že se dočká finanční pomoci od ministerstva školství. Děti by se do svých lavic měly vrátit do konce března.

(luk, čtk)