Trestní stíhání se týká dvacetiletého a osmatřicetiletého muže z krajského města. „Mladší z mužů se účastnil nepovoleného pochodu na sídliště Máj v sobotu 29.6. a v jedné z ulic poblíž sídliště opakovaně házel po policistech kameny. Ke zranění osob nedošlo jen díky speciální ústrojové výbavě, kterou policisté zařazeni v pořádkové jednotce do těchto opatření nosí," uvedla Lenka Holická.

„Starší z mužů se účastnil nepovoleného shromáždění o týden později a po výzvách, které policisté směřovali k davu, s tím, aby upustili od protiprávního jednání, začal policisty fyzicky napadat a slovně urážet," popsala protiprávní jednání druhého z obviněných.

Těch může být více. Policisté stále vyhodnocují důkazní materiál pořízený během uplynulých demonstrací. Muži zákona při nich zadrželi přes 170 osob.  V závěru tohoto týdne se zřejmě ve městě uskuteční až čtyři akce, které mohou opět vyústit v pouliční boje.

Ve městě bude zase dusno

Bez valného efektu skončila jednání úřed᠆níků a politiků s organizátory akcí, které se týkají problematiky sídliště Máj. Všechna čtyři shromáždění hlášená na pátek a sobotu se přes snahu primátora  omezit riziko dalších pouličních střetů uskuteční.

„Jsem z toho na mrtvici," zlobil se primátor ve středu odpoledne nad faktem, že správní odbor magistrátu nezakázal sobotní pochod radikálů městem, ač 
na to podle jeho názoru má právo. „I já jsem se s organizátory setkal, ti na konání pochodu trvají," lituje Juraj Thoma.

Za nepatrný ústupek lze považovat úpravu původně plánované trasy a cíle pochodu tak, aby průvod neomezoval nad únosnou mez dopravu. „Skončíme u CineStaru," přislíbil jeden z organizátorů Jaromír Pytel. Podle ohlašovatele akce Lukáše Kohouta nelze na problém Máje upozornit jinak. 
„I příklady z jiných měst ukazují, že vždycky se čeká na nějakou facku, než to politici začnou řešit," argumentuje.

Obdobně neústupný se svými plány je dle primátora i pořa᠆datel happeningu v ulici V. Volfa Marcus Pape. „Telefonicky jsem se ho pokoušel přimět, aby zvážil konání akce, on však trvá na tom, že setkání pořádat musí, aby Romové nebyli diskriminováni," shrnul Thoma.