Je chladné dopoledne, ve vzduchu visí déšť, ale zhruba čtyřicet budějovických studentů se prochází na nábřeží Malše v mokrém oblečení a nadšeně nasedá do lodí plných studené vody. V Českých Budějovicích se totiž včera konal první ročník tazvaných raftových primátorek.

„Léta jsme přemýšleli, jak udělat v centru nějaké raftové závody, protože to k jižním Čechám patří. Nakonec jsem se spojil s tělocvikářem Josefem Cepákem z Biskupského gymnázia, oslovili jsme primátora, ten nám dal záštitu a myslím, že jsme dnes založili hezkou tradici,“ popsal ředitel závodu Marcel Goetz.

Organizátoři se inspirovali londýnským kláním, na kterém se utkávají univerzity Cambridge a Oxford. V Českých Budějovicích se tak raftové primátorky staly soubojem gymnázií. Soupeřilo zde celkem sedm týmů. Start i cíl závodu byl u mostu, který spojuje ulice Biskupská a F. A. Gerstnera. Závodníci podjeli dva mosty, pod druhým u kulturního domu Slavie se otočili a pádlovali zpět do cíle. Tento úsek Malše zvolili iniciátoři závodu podle Cepáka proto, že je to nejživější místo. Lidé se tam mohou zastavit, opřít o zábradlí a sledovat, co se děje. „Děti pak třeba doma poprosí o kánoi nebo raft. Je to především o tom nabídnout lidem různé sporty. Myslím, že všechny děti z jižních Čech by měly umět jezdit na kánoi a na kole,“ vysvětlil Cepák.

O správnou atmosféru se postarali žáci Základní školy Oskara Nedbala, kteří s hlasitým povzbuzováním doprovázeli lodě. „Na jednom raftu je moje dcera, tak jsme jí sem přišli podpořit cestou do galerie,“ vysvětlila učitelka Monika Hoštičková. Všechny děti se poté jednoznačně shodly na tom, že rafty jsou skvělé a jednou na nich také chtějí jezdit.

Po prvních rozjížďkách bojovaly posádky o celkové umístění. Na čestném sedmém místě skončil tým Biskupského gymnázia. „Může za to určitě špatný raft,“ reagovala s úsměvem studentka Denisa Tichá. Její tým dokonce zkusil ve druhé jízdě novou techniku, dva členové na přídi veslovali čelem k ostatním. „Brali jsme to spíš jako takovou exhibici pro diváky. Užili jsme si to,“ dodal Richard Schneidorffer. Také Josef Cepák byl s výkonem svých svěřenců spokojen. „Poslední udělá radost předposlednímu,“ komentoval.

Žádný z týmů na závod příliš netrénoval, většina posádek spolu jela úplně poprvé. Prvenství nakonec ukořistili v souladu s názvem své školy studenti Gymnázia olympijských nadějí. „Zafungovala spolupráce. V druhé jízdě jsme se vybičovali k dobrému výkonu,“ řekla Monika Jančová, členka vítězné posádky, která celou trasu zdolala za 3 minuty a 44 vteřin.

Ostatní týmy pogratulovaly vítězům za cílovou čárou pořádkou sprškou vody. Největší boj se však nakonec strhl mezi Biskupským gymnáziem a gymnáziem Česká. Student z České ulice Martin Čihák přiznal, že se kolegům posmívali za jejich umístění a proto přišla náležitá odplata. Josef Cepák v tom studenty vydatně podporoval „Cákají se a tak to má být. Malé radosti dělají ty velké,“ smál se.