Až 24 milionů korun ročně by v budoucnu mohly České Budějovice dostávat za různé výherní automaty na svém území. Radní vzali tento záměr na vědomí a zastupitelstvu chtějí předložit příslušnou vyhlášku. Měla by platit od příštího roku.

„Dostáváme za jeden přístroj pět tisíc za čtvrtletí,“ naznačil současnou praxi náměstek primátora Rudolf Vodička. V roce 2009 tak inkasovaly Budějovice za automaty necelých 14 milionů korun ročně.

Nově ale mohou zpoplatnit i loterijní videoterminály. Některá města už podobné vyhlášky mají několik měsíců, ale budějovická radnice zatím ne. Podle Vodičky se chtěla vyhnout možným nejasnostem a případným soudním tahanicím s majiteli videoterminálů. „My jsme byli opatrnější,“ přiznává Vodička ohledně vyhlášky s tím, že se čekalo na projednávání příslušného zákona v Senátu i na prezidentský podpis.
Obdobný motiv vedl radní i k rozhodnutí, že nezpoplatní všechny videoloterijní terminály, ale jenom provozované. Rozdíl činí asi tři miliony korun. Na území města je jich povoleno 800, v provozu je asi 500 přístrojů.

Provozovatele videoterminálů zpoplatnění příliš nepřekvapilo. „Byla to jen otázka času, čekali jsme to, protože terminálů stále přibývá a už je jich více než výherních automatů,“ uvedl člen prezidia Sdružení zábavního průmyslu Jan Šnajdr s tím, že klasické automaty jsou v Českých Budějovicích zpoplatněné již řadu let.

Klasických výherních automatů podle něj stále ubývá, protože interaktivní zařízení jsou pro podnikatele výhodnější. Ti navíc už rok bojují s odlivem hráčů.

„Sázky významně poklesly, rozhodně se zde projevila krize. Do hry lidé totiž dávají volné peníze a ty teď prostě nemají,“ řekl Šnajdr.

V souvislosti s novelou vyhlášky se podle něj také dá očekávat, že klesne počet videoterminálů v krajském městě. Nyní je jich tu nahlášeno zhruba 800, ne všechny jsou však v provozu. „Řada podnikatelů si je nechala povolit do zásoby a mají je někde ve skladu,“ podotkl Šnajdr.

Město zatím neuvažuje o tom, že zpoplatní automaty, které nejsou v provozu. Pokud by se tak ale stalo, jsou provozovatelé podle Šnajdra připraveni peníze za neprovozované videoterminály platit, i když také není vyloučeno, že část z nich raději videoterminály odhlásí.

Podnikatelé v každém případě chtějí dostát svým povinnostem.

Novou vyhlášku by měli zastupitelé schvalovat v září.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ
EDWIN OTTA