Cestující linkových autobusů na jihu Čech budou muset brzy sáhnout hlouběji do peněženky. Od 1. září dojde k plošnému navýšení cen jízdného, které požaduje šest největších jihočeských dopravců. Zdražovat se bude v průměru o jednu až šest korun, nejvíc si připlatí zákazníci táborské společnosti Comett Plus. Navýšení cen schválili minulý týden krajští radní.

„Dotkne se mě to hodně, protože jezdím každý den autobusem do práce do Budějovic. V průměru mě to vyjde asi na tisícovku měsíčně. Manžel je navíc bez zaměstnání, takže to táhnu sama,“ reaguje například Helena Zahradníková z Komařic. O něco smířlivěji hovoří další z pravidelných cestujících Alena Bulvová ze Střížova. Ta je držitelkou průkazu ZTP a navyšování cen se prý prozatím příliš neobává. „Mně osobně se to zatím netýká, ale jak to bude potom dál, ještě nevím. Nějaké větší zdražení bych určitě pocítila, protože jezdím skoro obden nakupovat do Budějovic,“ popisuje starší žena.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly je hlavním důvodem zdražování jízdného zvýšení cen nafty i postupné navyšování mezd řidičů. „Toto zvyšování cen jízdného ovšem není nijak dramatické. Dosahuje maximálně osmi korun u jednoho dopravce v tarifním pásmu od padesáti do pětapadesáti kilometrů, jinak jsou to v průměru dvě koruny na celou délku trasy,“ uvedl Zimola. Dodal, že všichni uvedení dopravci mají s Jihočeským krajem uzavřenu smlouvu o zajištění základní dopravní obslužnosti Jihočeského kraje linkovou osobní dopravou. Tato smlouva obsahuje ustanovení, že mohou měnit ceny jízdného pouze se souhlasem objednavatele, kterým je v tomto případě krajský úřad. Cena jízdného je navíc podle hejtmana regulovaná a řídí se výměrem ministerstva financí. „Nejedná se tedy o žádnou libovůli dopravců, ale o reakci na zdražování cen pohonných hmot, které šly v poslední době rapidně nahoru,“ vysvětlil Zimola.

Největším dopravcem na Českobudějovicku je společnost ČSAD Jihotrans. Podle generálního ředitele Roberta Krigara přistupuje k navýšení jízdného poprvé od roku 2008. „Naposledy jsme měnili ceny na začátku ledna před třemi lety,“ potvrdil Krigar.