Šok, slzy, bezmoc a nejistota. To jsou pocity paní Marie P., která žije v sedmičlenné domácnosti v českobudějovické ubytovně na Okružní.
Město se zde totiž rozhodlo zvýšit nájem.

„Zatím jsme platili přes pět tisíc korun měsíčně, od prvního září to bude přes deset tisíc,“ říká žena, jejíž celé jméno Deník zná. „Byl to šok, když jsem se to dozvěděla. Nikdy jsem neměla problémy s placením nájmu, teď ale abych se bála, že neseženu peníze a budu muset s dětmi na ulici,“ dodává Marie P.

Zvýšením nájmu v bytě, který nemá teplou vodu a kde se sprchujete za desetikorunový žeton, se tak částka srovnala s komerčním nájmem nového bytu v krajské metropoli.

Město se brání, že zdražení je v pořádku. „V žádném případě nechceme lidi z ubytovny vyhnat nebo je dostat na ulici,“ tvrdí náměstek primátora Petr Podhola. Nájemníci podle něj většinou pobírají dávky hmotné nouze, příspěvek na bydlení, a tato částka by měla v budoucnu směřovat Správě domů na úhradu nájmu, aby ji lidé například neprohráli v automatech nebo neutratili za alkohol a cigarety.

Město chce řešit problematiku sociálně znevýhodněných občanů i tím, že pro ně vyčlení byty mezi majoritou. „Rodiny ale budou muset aktivně spolupracovat a účastnit se sociálních programů,“ zdůrazňuje Petr Podhola.

Skokové zvýšení nájmu na Okružní však kritizují neziskové organizace. „Lidem žijícím na ubytovně na Okružní pomáháme dlouhodobě a víme, že jejich rodinné rozpočty jsou mnohdy velice napjaté,“ říká Lucie Kolářová z charitní poradny Eva.

Až na dvojnásobek se zvýší od čtvrtka nájem lidem z ubytovny města na českobudějovické Okružní ulici.

V objektu žijí rodiny, které mají dlouhodobě vážné existenční problémy. Je tu dětské centrum i vrátnice s ostrahou a nájemné se zvyšuje o částku, která je na ostrahu určena. Poplatek činí 437 korun za osobu. V rodině, která má devět dětí a dva dospělé, to činí přes čtyři tisíce měsíčně pouze za ostrahu. Rodina dříve platila nájemné 7500 korun, nyní zaplatí 13 641. K tomu ještě další platby za elektřinu, vodu a za žetony do sprch.

„Jeden žeton stojí desetikorunu, ale to se ani nestačím namydlit,“ stěžuje si nájemnice paní Marie P. , která zde bydlí šest let a nikdy neměla problém s platbou nájemného.

„Teď v těchto vedrech se musíme často mýt, takže utratíme za sprchování spoustu peněz,“ dodává.

Terénní sociální pracovníci upozorňují na závažnost situace. Většina zdejších rodin je závislá na sociálním systému, lidé jsou dlouhodobě nezaměstnaní, jejich rodinné rozpočty jsou napjaté, řada domácností je zadlužená. Výrazné zvýšení plateb na bydlení povede k zhoršení jejich situace.

Více lidí bude ohroženo ztrátou bydlení. U početných romských rodin to může znamenat i jejich rozpad a v krajních případech ústavní výchov u dětí z těch rodin, které o bydlení přijdou.

„Město České Budějovice by mělo zpracovat a realizovat vícestupňový model sociálního bydlení,“ myslí si Lucie Kolářová vedoucí Poradny Eva při Diecézní charitě České Budějovice, která pomáhá zadluženým rodinám.