Od středy opět platí povinnost nosit roušky nejen v uzavřených prostorách, ale i na veřejných prostranstvích v zastavěných oblastech obcí a měst. Situace se tak vrací o několik měsíců zpět, kdy už bylo nošení roušek nařízeno, a také kontrolováno policisty.

Řešení přestupků je různé, od domluv sahá až k pokutám. Při prvním vyhlášení mimořádných opatření podle mluvčí budějovické městské policie Věry Školkové šlo o desítky případů, kdy strážníci museli zasáhnout. „Na výzvu strážníků k nasazení roušky ve většině případů reagovaly dotyčné osoby uposlechnutím výzvy,“ popisuje jarní zkušenost městské policie Věra Školková. Upozorňuje ale, že to bylo jen v případě, že provinilci měli roušky u sebe. „V některých případech strážníci poskytli roušku osobám, které ji neměly nebo nevlastnily,“ upozornila Věra Školková. Prohřešky se týkaly na jaře i omezeného pohybu osob.

Na osmdesát případů předali strážníci už v první vlně mimořádných opatření k dalšímu řešení na budějovický magistrát nebo krajské hygienické stanici. Přestupky se týkaly jak (ne)nošení roušek, tak třeba prohřešků proti nařízením, která se týkala provozu restaurací. Několik kontrol provedli strážníci i na základě telefonických upozornění a spekulovalo se o tom, že na sebe navzájem „upozornili“ i provozovatelé různých zařízení. Věra Školková to ale nepotvrdila.

Pokuty pro restauratéry sahají od tisíců korun, které mohou na místě uložit strážníci, až ke třem milionům korun ve správním řízení v případě zvlášť závažného prohřešku. „Vzhledem k závažnosti předáváme podezření ze spáchání přestupku správnímu orgánu, který je oprávněn uložit pokutu mnohonásobně vyšší než strážníci na místě,“ uvedla Věra Školková k prohřeškům, které se týkaly restaurací.

Nové kolo kontrol pak zahájila městská policie i Policie České republiky od září, kdy byla znovuzavedena povinnost nosit roušky, nejprve uvnitř budov nebo v městské hromadné dopravě. Třeba Policie ČR provedla za jediný den v polovině října 480 kontrol a podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera bylo zjištěno devět přestupků, tři vyřešila domluva, za zbytek padla pokuta či byly oznámeny správnímu orgánu.

Budějovický magistrát v souvislosti s porušením krizových opatření vlády uložil za poslední týdny podle primátora Jiřího Svobody v celkem sedmi případech pokuty ve výši 3700 korun.