Ve Sněmovně se totiž v současnosti projednává novela, která počítá s výrazným zvýšením pokut ze 100 000 korun na půl milionu. Takto vysoká sankce ale podle Sdružení místních samospráv (SMSČR) odradí organizátory od pořádání jakýchkoli akcí a může být pro ně likvidační.

Starostové malých obcí proto nyní protestují proti pokutám, které školy a další organizátoři akcí mají platit za účast neočkovaných dětí do patnácti let. Pokuta by se totiž měla týkat nejen dětských táborů, ale 
i škol v přírodě, lyžařských, jazykových a adaptačních kurzů.

„Byla by to pro nás další komplikace," okomentoval chystanou novelu Vojtěch Prokeš z Českých Budějovic, který spolupracuje s českobudějovickými skautskými oddíly. „Museli bychom se ale samozřejmě takové legislativě podřídit. Už nyní požadujeme od dětí na více než šestidenní akce posudek o zdravotní způsobilosti dítěte. Ten vypisuje lékař dítěte. Součástí tohoto posudku je mimochodem také informace o tom, jaké má dítě za sebou očkování," doplnil.

Podle sdružení chce stát stanovit vyšší pokuty v případech, kdy školy, domy dětí a mládeže nebo neziskové organizace například nedodrží podmínku pro účast dětí na těchto pobytech, kterou je doklad o očkování. Nyní se za podobné pochybení ukládají pokuty v řádech stovek nebo několika tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že může jít o stovky škol a dalších zařízení, které členské obce sdružení zřizují a provozují, požadujeme, aby byla novela zákona vrácena Ministerstvu zdravotnictví k přepracování," uvedla předsedkyně SMS ČR Jana Juřenčáková.

„Zakázat dětem nějakou činnost je podle mě vždy špatné," okomentoval navrhovanou novelu ředitel českobudějovického Domova dětí a mládeže Josef Hošek. „Zatím jsme to přesně nezjišťovali, ale dětí bez očkování podle mého odhadu stále přibývá. Rodiče nám zatím musí dokládat pouze obvyklé potvrzení bezinfekčnosti," doplnil.

Zmiňovanou novelu zákona o veřejném zdraví připravilo ministerstvo zdravotnictví. Do druhého čtení a závěrečného schvalování by se měla dostat už začátkem března. Koncem ledna se touto novelou zabýval zdravotnický výbor.

Kolem očkování dětí se spory vedou již řadu let. Brněnský ústavní soud navíc nyní zamítl stížnost rodičů, kteří měli zaplatit pokutu za to, že nenechali očkovat dceru. Očkování je tak podle Ústavního soudu povinné a může ho i nadále nařizovat ministerstvo zdravotnictví. Ústavní soud poukázal i na to, že očkování jako nástroj plošné prevence doporučují odborníci.

Povinné očkování v ČeskuDěti jsou u nás povinně očkovány tzv. hexavakcínou, ta pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a těžké infekce dýchacích cest vyvolané bakterií Haemophilus influenzae typu B.

Další povinná očkovací vakcína pak chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.

Výjimku z povinnosti mají děti s prokázanou imunitou proti dané infekci nebo se stavem, který brání podání očkovací látky.

Zdroj: Česká vakcinologická společnost