Už zítra se v Doudlebech místo zvonů ozvou řehtačky. Prvně se děti sejdou na návsi na Zelený čtvrtek v 18. hodin, obejdou Doudleby a pak Straňany. Další obchůzka následuje na Velký pátek v šest, 12 a 18 hodin a na Bílou sobotu ráno v šest hodin. „Řehtání uzavírá koleda s pomlázkami na Bílou sobotu," přiblížil velikonoční hrkání Jan Němec, který je kronikářem obce. On sám jako dítě hrkával také. „Chodívá tu kolem třiceti dětí, a to nejen místních. Spousta dětí sem na Velikonoce přijede za prarodiči," doplnil.

Hrkači se vrátí také do Českých Budějovic. Průvod černě oděných lidí v bílých maskách projde centrem krajského města už pošesté. Jak říká Víťa Marčík, který tuto akci v Budějovicích organizuje, jen o hrkání to není. „Jde o to, aby lidé o Velikonocích něco věděli. Dříve se lidé podle zvonů orientovali, zvony ohlašovaly poledne, klekání, svatbu nebo třeba konec války. Pak to ale papež o Velikonocích zakázal, tak kluci místo toho klepali nebo hrkali," vysvětlil Víťa Marčík a doplnil, že zvuk hrkaček uslyší lidé v Budějovicích na Zelený čtvrtek v půl sedmé večer, po mši v katedrále sv. Mikuláše.

Velikonoční tvořivá dílna bude na Velký pátek od 15 hodin připravena ve skautské klubovně v Horní Stropnici. Podobně jako při adventním tvoření si zde budou moci příchozí vytvořit tematické dekorace. Zájemci by si s sebou měli vzít vlastní pomůcky, tedy polystyrenová vejce, různobarevné kusy látek, mašle, nůžky, barevné papíry a lepidlo.

Na Velikonoce nezapomene ani výstava Život našich předků na venkově, která je k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Na Velký pátek zde nebude chybět předení velkopátečních nitek či malování a prodej kraslic od 9 do 17 hodin. „Pro děti je v rámci výstavy připraven vzdělávací program, který vysvětluje nejen celé liturgické období Velikonoc, ale také představí lidové tradice a zvyklosti," popsala kurátorka výstavy Alexandra Khadka a doplnila, že součástí výukového programu je i výtvarná dílna, kde si může z papíru každý vytvořit kalendář s Pašijovým týdnem.

Do Hluboké nad Vltavou se v sobotu vrátí obří velikonoční vejce, která tu budou k vidění do 15. května. Před rokem je navrhl výtvarník Matouš Holý. Nápadu, jak využít tohoto symbolu Velikonoc, se už v minulém roce ujala ředitelka kulturního spolku „Poškolák" Valerie Chromá. Tým Poškoláku tehdy vymyslel rozmístění patnácti obřích vajec po městě, spojil je na turistickou stezku a z výtěžku startovného zakoupili handicapovanému sportovci speciálně upravené horské kolo.

Letošní druhý ročník si klade vyšší cíle. Na Bílou sobotu 26. března organizátoři připravili rodinný běh „mezi vejci" a crossový závod na 5 a 10 kilometrů. Hlavní význam letošních Velikonoc na Hluboké spatřuje starosta města Tomáš Jirsa v tom, že z výtěžku sofistikovaně vymyšlené kampaně zakoupí účastníci elektrický skútr pro tělesně postiženou spoluobčanku paní Jitku Fikotovou. „Musím dodat, že celé městečko obdivuje, jak se paní Jitka svým aktivním přístupem k životu vyrovnává se svým handicapem," říká starosta. „Za pořadatele si hlavně přeji, aby nám vyšlo počasí. To je vždy základ úspěchu," přeje si hlavní pořadatelka Valerie Chromá.

Koordinátor projektu Jan Vlasák zdůrazňuje, že na elektrický skútr v ceně sedmdesáti tisíc také přispějí i hlubočtí podnikatelé, kteří si na velikonoční stezku „adoptovali" obří kraslici. „Jsem rád, že se v této oslavě Velikonoc městečko již podruhé spojí na podporu charitativního projektu a pomůže dobré věci," dodal starosta Tomáš Jirsa.

Na Bílou sobotu se navíc budou moci zájemci vypravit na cestu parním vlakem s historickými vozy. Lokomotiva řady 310, zvaná Kafemlejnek, vyjede z Českých Budějovic do Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou, parní souprava ale projede i Zliví, Zbudovem nebo Dívčicemi. Informace o jízdním řádu jsou na www.cd.cz.