Mezi jednotlivými městy jsou však rozdíly, někde nabízí i slevy
Za vývoz popelnic a své psí mazlíčky zaplatí i letos lidé z Českobudějovicka tolik, kolik jsou zvyklí. Většina obcí se totiž rozhodla, že zatím nebude nijak měnit místní poplatky.
V Českých Budějovicích tak nadále každá osoba s trvalým pobytem platí 500 korun za svoz komunálního odpadu. Ve stejné výši zůstávají i poplatky pro majitele psů. Obyvatelé rodinných domů zaplatí za každého mazlíčka tisícikorunu. Ti, kdo ale bydlí v bytě, si musí za druhého i každého dalšího psa připlatit ještě 500 korun více.
Zvláštní slevu mají důchodci. „Sazba poplatku ze psa, jehož vlastníkem je poživatel invalidního, starobního a vdovského důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmu, činí 200 korun. Za druhého a každého dalšího pak 300 korun,“ připomněl náměstek primátora Miroslav Joch.
Stejnou cenu jako loni zaplatí za pravidelný vývoz popelnic i obyvatelé Týna nad Vltavou. „Poplatek činí 500 korun na osobu. To je ze zákona maximální možná výše, takže zdražování vůbec nepřicházelo v úvahu,“ uvedl Petr Rohlena, vedoucí odboru hospodářské správy a školství.
Drobné změny jsou ale u poplatku za psa. Ti, kdo jej chovají v bytovém domě zaplatí za svého mazlíčky 1200 korun ročně. Za každého dalšího pak již musí vydat dvě tisícikoruny. Oproti tomu psi chovaní v rodinných domech jsou zpoplatněni částkami 300 a 600 korun. Ještě méně platí ti, kteří se psem žijí v odlehlých částech města a obcích, kde zvířata neobtěžují a slouží jako hlídači.
Ačkoli ani v Nových Hradech se zatím výše místních poplatků nemění, na jaře se tu podle tajemníka městského úřadu Jaroslava Šulce mohou lidé dočkat malých překvapení. „Nějaké změny se připravují. O tom, jak se konkrétně projeví, ale budeme ještě jednat,“ potvrdil.
V současné chvíli tak v Nových Hradech stále vybírají 500 korun za vyvážení odpadu. „V přilehlých osadách, kde není svoz pravidelný ale obyvatelé zaplatí jen 355 korun,“ zdůraznil Šulc.
Za psí mazlíčky zaplatí Novohradští tisíc korun, obyvatelé osad pak 500 korun za prvního a 700 korun za druhého a každého dalšího psa. Výraznou slevu ale dostanou ti, kteří nechají zvíře očipovat, namísto tisícikoruny pak mohou ve městě platit již jen 300 korun.
Borovanské bude od nového roku svoz komunálního odpadu stát nadále 350 korun. Dochází tu však k jedné příjemné změně. „Jedná se o rozšíření úlevy pro děti. Doposud nemusely za odpad platit děti do čtyř let, teď to bude až do šesti. Zavedli jsme principiální pravidlo, že děti začnou platit až když nastoupí do školy,“ vysvětlil tajemník Jan Nepraš.
Ve stejné výši zůstávají v Borovanech poplatky za psy. Ti, kdo je chovají v rodinných domech, zaplatí za prvního 400 korun a za každého dalšího 600 korun. Pro obyvatele bytových domů jsou ceny 900 a 1350 korun, důchodci platí 200 a 300 korun. Každý, kdo nechá psa očipovat, má navíc podle Nepraše nárok na dvousetkorunovou slevu.
Beze změn v místních poplatcích vstoupila do nového roku i Hluboká nad Vltavou. Za vývoz popelnice tu každý občan platí 460 korun. „K tomu nabízíme zvláštní slevu 200 korun pro studenty, kteří pobývají minimálně rok v ubytovacím zařízení mimo místa trvalého bydliště,“ doplnil vedoucí ekonomického odboru a správy města Pavel Adámek.
Za psy budou letos Hlubočtí platit 200 a 400 korun. Ti, kdo je ale chovají v bytech si musí připravit 800 korun za prvního mazlíčka a tisíc korun za každého dalšího. Naopak nižší ceny platí obyvatelé přilehlých osad a důchodci.
Nic zvláštního nechystají letos ani ve Zlivi. „Rada města rozhodla, že poplatky zůstanou pro rok 2011 ve stejné výši jako doposud, například za odvoz odpadu tak budou občané nadále platit 430 korun,“ uvedl starosta Jan Koudelka.