Shodil dva hrnečky a úřednicím hrubými výrazy nadával a vyhrožoval jim. Pak práskl dveřmi, až prasklo sklo.

Když ho strážníci vyvedli, před více lidmi si vyhrnul rukáv a demonstrativně ukazoval vytetovaný hákový kříž. Opakovaně měl také provolávat Sieg Heil. Podle obžaloby se tak dopustil trestných činů výtržnictví a podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv jiných občanů.

U Okresního soudu v Českých Budějovicích tvrdil, že konflikt na radnici vyvolaly úřednice, on že se tam jen dožadoval svých práv. A chování v hale vysvětloval pocitem, že se k němu chovají „jako komunisti“. Tak on se prý zase ukáže jako fašista…

Zločiny z archivu.Zdroj: DeníkV soudní síni převrhl stůl a musel být odveden. K pokračování jednání se omluvil. Vykonává jiný trest, rok ve věznici s ostrahou, a eskorty mu prý nedělají dobře. Já vím, že to dopadne špatně, zase se budu rozčilovat, od dubna mám v sobě spolknutou lžíci, tak mě nechte v klidu, psal. Ve věznici i v nemocnici se prý tisíckrát rozčílil. Pak nad sebou ztrácí kontrolu a začíná kolem sebe všechno rozbíjet a ubližovat i sobě. Když nemá prášky, nejde to zastavit, je bez nálady, nemůže ani spát, nenávidí lidi a přeje si být jen sám. A stýská se mu po pejskovi, svěřoval se soudci.

Nepoučitelný

Soud z jeho minulosti připomněl, že za obdobné výtržnictví na magistrátu v březnu 2006 dostal rok do věznice s dozorem. Následně byl souzen ještě za řádění v advokátní kanceláři v prosinci 2006, ale soud upustil od uložení souhrnného trestu s tím, že ten původně uložený postačí.

Z jeho výkonu byl odsouzený za čas přeřazen do přísnějšího režimu. Podle vedení věznice je agresivní, vulgární, devastuje zařízení, napadá ostatní, sebepoškozuje se. Byl patnáctkrát kázeňsky trestán, ale sankce nebyly dostatečně účinné. V jeho rejstříku trestů je dále jedenáct zápisů od roku 1988, také za těžkou újmu na zdraví na tři a půl roku.

Znalec psychiatr uvedl, že pan Josef trpí smíšenou poruchou osobnosti. Ani ústavní léčba ji nedokázala odstranit. Je vysoké riziko, že v jednání bude pokračovat. Alternativu k ochraně společnosti viděl v jeho dalším ústavním izolování.

K chlubení se „háknkrajcem“ obhájce operoval názorem znalce, že jeho mandant si v nějakém impulsu nechal vytetovat na ruku nějaký znak, aniž věděl, jaké to může mít důsledky.

Okresní soud poté tento čin překvalifikoval na mírnější trestný čin veřejného projevování sympatií se zmiňovaným hnutím. Za tento skutek a výtržnictví mu uložil dvacet měsíců do věznice s ostrahou a ochranné psychiatricko – sexuologické léčení ústavní formou.