Poté, co sociální demokraté spolu s dalšími opozičními stranami, tedy ODS a KSČM, získali na svou stranu před pondělním hlasováním o odvolání primátora a jeho tří náměstků „odpadlíky" z koaličních stran, přišla dosavadní koalice tvořená ANO 2011, HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL o většinu v zastupitelstvu.

Zástupci koaličních stran, kteří absolvovali první ostré kolo rokování už v úterý večer, tedy budou muset o možné podpoře svých záměrů jednat i s opozicí. Snad s výjimkou komunistů, s nimiž se současná koalice paktovat nechce. Ještě dnes (středa) by se měli sejít zástupci ANO 2011 a zástupci HOPB s občanskými a sociálními demokraty.

Odvolaný primátor Jiří Svoboda (ANO 2011) připustil, že po zohlednění vzájemných animozit některých stran připadají v úvahu i jiné varianty koalice, než jaká je ta současná. ANO 2011 se podle slov Jiřího Svobody nebrání ani spolupráci s ČSSD. „Již na podzim jsme byli takovým jednáním otevření. Že nakonec ztroskotala, nebyla naše vina," připomněl.

Miroslav Joch, který do loňských komunálních voleb vedl kandidátku ČSSD, je překvapen rychlostí jednání ANO 2011 a HOPB. „Sociální demokraty, pokud alespoň já vím, ke schůzce zatím nikdo nevyzval. Osobně si dokážu představit naše koaliční jednání s každým z možných partnerů zvlášť, ale ne s dvojblokem, který se údajně opět vytvořil," řekl v úterý Miroslav Joch. K tomu Jiří Svoboda nechtěl sdělit podrobnosti.

Zda budějovickou radnici dál povede současná koalice podporovaná sociálními demokraty či ODS, nebo vznikne například jen trojkoalice ANO 2011, HOPB a ČSSD, bude jasné až v příštích týdnech. Do hry ještě může vstoupit nové politické uskupení. To by mohli založit „rebelové" z koaličního hnutí ANO 2011 Eliška Richtrová, Filip Šmaus a Pavel Matoušek, kteří v pondělí hlasovali pro odvolání primátora a jeho tří náměstků. Ovšem za předpokladu, že budou vyloučeni z hnutí ANO 2011, což podle svého pondělního vyjádření navrhne krajská předsedkyně ANO Radka Maxová. Do nového sdružení by se mohl přidat třeba i Kamil Calta vyloučený z koaliční strany TOP 09.

To, že tři zastupitelé zvolení za ANO v pondělí hlasovali pro odvolání „svého" primátora, kritizoval předseda hnutí Andrej Babiš. „Hnutí, stejně jako jiné strany, potřebuje nějaký vývoj, nějaký čas, aby se ukázalo, kteří lidé to myslí vážně a kteří chtěli hrát jen sami na sebe," řekl Deníku Andrej Babiš.

Zastupitelka Eliška Richtrová ale oponovala, že nemá žádné politické ambice, nepotřebuje funkce, aby se uživila. Jde jí prý jen o to, aby ANO 2011 dostalo v Budějovicích druhou šanci. „Nyní je možnost sestavit koalici s partnery, kteří nemanipulují zástupci ANO 2011, nepožadují trafiky a kteří povedou město ku prospěchu občanů," řekla Eliška Richtrová. S možným vyloučením počítá, ale ráda by dostala možnost se obhájit.

Neposlušnost svého zastupitele Petra Petra při hlasování o odvolání primátora řešili v úterý v podvečer na jednání městského výboru strany lidovci. Účastnil se ho i místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který v reakci na výsledek pondělního hlasování zastupitelů přerušil dovolenou. „Budu navrhovat odstoupení Petra Petra z pozice zastupitele," zmínil po jednání Jan Bartošek.

Dopis Andreji Babišovi, předsedovi ANO 2011, od Elišky RichtrovéVážený pane předsedo,

Před časem jsem Vám psala, abych Vás obeznámila s událostmi týkajících se odvolání náměstka Pavla Matouška (za ANO 2011). Seznámila jsem Vás s tím, že při odvolání nebylo postupováno demokraticky, nebyl svolán klub zastupitelů.

Již při sestavování dosud vládnoucí koalice nebylo postupováno dle většinou schváleného rozhodnutí místní organizace ANO 2011 v Českých Budějovicích. O koaličních partnerech a následně vytvořené koalici rozhodlo pár jedinců. Vaše odpověď vždy byla: je to na Vás, rozhodnutí záleží na Místní organizaci.

Na ustavujícím jednání zastupitelstva, jak možná víte, byl překroucen jednací řád, byl změněn způsob hlasování z tajného na veřejný (mj. bylo odsouhlaseno 7, slovy sedm náměstků – jistě víte, kolik je to navíc mzdových prostředků). Již tehdy se koalice, kterou sestavilo hnutí ANO, dostalo do nelichotivé situace. Upřednostňováním osobních zájmů koaličních partnerů jsme si jako ANO u veřejnosti uškodili.

Chtěla bych, aby ANO 2011 dostalo v Českých Budějovicích druhou šanci. Nemám žádné politické ambice. Nepotřebuji funkce, abych se uživila. Živí mě moje profese. 
Sestavit nově koalici s partnery, kteří nemanipulují zástupci ANO 2011, nepožadují „trafiky", kteří povedou město ku prospěchu občanů.

Samozřejmě počítám, že může dojít k tomu, že mě vyloučíte. Ráda bych dostala možnost se obhájit.

Eliška Richtrová.
zastupitelka ANO 2011