Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za rozbitou Plavskou ulici začalo naskakovat penále

České Budějovice - Rekonstrukce klíčové komunikace stále není hotova, pro místní nastává nepříjemná zima.

22.12.2014
SDÍLEJ:

Rekonstrukce Plavské ulice v Českých Budějovicích.Foto: Deník/ Hana Svítilová

Zhruba 50 000 korun naskakuje každý den jako penále za nedokončenou rekonstrukci Plavské ulice v Českých Budějovicích. Akce měla být hotova už minulý týden, ale z několika příčin se zdržela. Pro místní kvůli tomu nastává dost nepříjemná zima. Hlavní dodavatel ale nechce nechat vinu na sobě a brání se například poukazem na to, že projekt, který dodalo město, zcela neodpovídal reálné situaci.

Například plynovod byl uložen jinak, než jak ukazovala projektová dokumentace. Horký brambor odpovědnosti si ale nechce v ruce nechat ani projektant a připomíná, že špatné podklady ohledně plynovodu dostal už od správce sítí. Podobně se vede spor například o vícepráce, které se týkaly podloží vozovky, a o několik dalších věcí. Hledání jednoznačného viníka asi nebude jednoduché.

Město si chce na posouzení odpovědnosti najmout specialistu, ale zatím podle náměstka primátora Petra Holického ještě není jasné, jak to přesně provede. „Vypadá to, že se z toho stane veřejná zakázka," říká k zamýšlenému auditu Petr Holický a připojuje, že město musí svůj postup zvážit. Náměstek primátora také naznačil, že nebude tak snadné najít příslušného odborníka v jižních Čechách. Jde přitom o právní posouzení, zda bylo na začátku učiněno vše pro zdárný průběh prací, a za druhé o posouzení, zda dodavatelé využili všech možností, aby byla zakázka co nejdříve provedena.

A jde o miliony korun. Zakázka byla vysoutěžena za 24 milionů korun bez DPH a vícepráce už ji zdražily zhruba o 2,5 milionu korun a není jisté, že se neobjeví další vícenáklady.

Současný stav ulice umožňuje alespoň částečné užívání místními obyvateli. „Část Plavské je provizorně zprovozněna," říká primátor Jiří Svoboda ale dodává, že část opravované silnice vzdálenější od města je v současnosti průjezdná třeba pro nákladní automobily. Například autobusy tudy ale stále projíždět nemohou, ačkoliv se o této variantě nedávno vážně jednalo mezi městem a dodavatelem.

Primátor s dalšími zástupci radnice dokonce jednal uplynulý týden v místě i s obyvateli ulice. „Občané to nesou nelibě," uznává primátor Jiří Svoboda s tím, že vzniká nepříjemná situace.

I když bude město nyní vyvíjet tlak na dodavatele, v zimě se prostě dokončovací práce budou muset přerušit. V ulici jsou navíc kromě rodinných domů třeba i podnikatelské subjekty, kterým protahování oprav způsobuje vysoké ztráty.

Alespoň kanalizace a inženýrské sítě už by ale měly být před koncem roku napojeny, jak za hlavní dodavatelskou firmu Hochtief nedávno slíbil tiskový mluvčí Michal Talián.

Dokončení zakázky je však možné očekávat nejdříve na jaře příštího roku. Jak se bude řešit otázka odpovědnosti za zdržení, ukáží nejbližší týdny.

Autor: Edwin Otta

22.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení