Jít za školu jako žák základní školy už zdaleka nemusí být taková legrace jako dřív. Za tuto neřest dnes totiž může být tvrdě potrestána celá rodina. Hrozí tisícové pokuty, či dokonce pozastavení dávek v hmotné nouzi.

Podle magistrátu města ale nebyla jiná možnost, jak řešit doslova alarmující situaci. „Za loňský školní rok 2010–2011 jsme na 14 základních školách, které zřizujeme, měli 8600 neomluvených hodin. Proto jsme se rozhodli ke zcela jinému postupu při boji se záškoláctvím,“ konstatoval náměstek primátora Petr Podhola. Tvrdá opatření mohou být sice pro některé rodiny více než nepříjemným zásahem do rozpočtu, na druhou stranu to podle města nese své ovoce, alespoň to dokazují konkrétní statistiky. V letošním prvním pololetí se počet neomluvených hodin snížil takřka o sto procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Podhola vypočítal, že odbor sociálních věcí, nyní také ve spolupráci s úřadem práce, řešil případy více než čtyř desítek dětí, kdy bylo uděleno 15 sankcí v hodnotě celkem 43 tisíc korun, a v deseti případech byly rodičům pozastaveny dávky v hmotné nouzi na dobu tří měsíců. Magistrát systém nastavil tak, že do 10 neomluvených hodin řeší věc vedení školy, například udělením ředitelských důtek a podobně. Pokud je počet deseti hodin mírně překročen, zabývá se případem odbor sociálních věcí společně s rodiči. V případě, že je ale počet neomluvených hodin přes 25, je zahájeno správní řízení s výše uvedenými postihy.

Tvrdší postup si ale určitě pochvalují ve školách. „Vítáme tento přístup, který zafungoval,“ potvrdil Luboš Staněk, ředitel ZŠ Máj I. Spočítal, že zatímco v roce 2010 měli žáci za první pololetí 365 neomluvených hodin, za stejnou dobu v roce 2011 to bylo o sto hodin méně. „Tento pokles ale může být do jisté míry spojený také s tím, že zde skončila jedna třída, s kterou jsme měli mnohem větší problémy, její žáci už ale vyšli,“ doplnil ředitel. Otázkou také bylo, zdali nová opatření města nespustila také lavinu podvádění s omluvenkami. Podle Petra Podholy nic takového nenastalo.

Nové žákovské

Některé školy se ale proti možnosti falšovat například podpisy rodičů přesto chtějí do budoucna bránit. Na ZŠ Oskara Nedbala proto od příštího školního roku chystají nové žákovské knížky. V nich mají být kolonky, kam se rodiče podepíšou, a učitel tak bude mít následně vzor, podle kterého může provést případnou kontrolu. „Necháváme si žákovské knížky takto vyrobit na zakázku. Měla by to být jedna z prevencí, jak podobným podvodům zabránit. Jinak ale musím podotknout, že u nás záškoláctví není velikým problém a již v minulosti se nám to dařilo úspěšně řešit,“ řekl ředitel ZŠ O. Nedbala Miroslav Poláček.

Někteří již bývalí žáci hodnotí takové změny s úsměvem a jsou rádi, že již do školy nechodí. „Na základce jsem za školu nechodil, ale na gymnáziu to byl od třeťáku takový standard, alespoň dvakrát do měsíce jsme to takzvaně háknuli. Ještě, že kontroly tenkrát nebyly tak přísné,“ dodal na závěr osmadvacetiletý Roman Birner z Budějovic.