Za zničené biotopy chráněných živočichů u obce Lety padla pokuta
Na území bývalé těžebny hlíny jižně od obce Lety odstranila v srpnu 2019 společnost A.K.U.P.I. spol. s r.o. většinu vegetace a provedla terénní úpravy. Následkem toho došlo ke zničení biotopů, včetně tůně, zvláště chráněných druhů živočichů. Společnost za své jednání obdržela od České inspekce životního prostředí pokutu.
Jak informovala mluvčí inspekce životního prostřední Radka Nastoupilová, inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích za porušení zákona o ochraně přírody uložili firmě pokutu sto tisíc korun.
VZÁCNÉ DRUHY
Na ploše, která byla původně určena k rekultivaci, docházelo nejméně od roku 2011 k postupnému zarůstání vegetací a vývoji cenného biotopu, který byl tvořen mozaikou dřevin, travnatých a holých ploch. Území bylo řadu let biotopem zvláště chráněných druhů živočichů - žab, plazů, ptáků a dalších.
"Šetřením v srpnu loňského roku inspektoři zjistili, že na ploše o výměře asi 7,5 hektarů došlo k odstranění veškerá vegetace, zmizela i tůně, která byla domovem několika silně ohrožených zvláště chráněných druhů žab, jako jsou kuňka obecná, blatnice skvrnitá, rosnička zelená a skokan zelený. Vyskytovali se zde také koroptve polní, ťuhýk obecný, cvrčilky slavíkové, bramborníček černohlavý a hnědý, ještěrka obecná a slepýš křehký," upřesnila Radka Nastoupilová.
VZÁCNÝ BIOTOP
Někteří zde se vyskytující živočichové jsou na seznamu zvláště chráněných druhů. V krajině dle slov ředitele českobudějovického inspektorátu ČIŽP Vladimíra Jiráčka ubývá podobných lokalit, které jim poskytují vhodné prostředí pro rozmnožování a shánění potravy.
"Otevřená plocha s rozvolněnými porosty vegetace a dřevin představovala také charakteristický hnízdní a potravní biotop různých druhů ptáků. Ten byl velmi hodnotný i pro řadu dalších vzácných, zejména bezobratlých, druhů živočichů, které nepodléhají zvláštní ochraně podle zákona o ochraně přírody. Hodnota takto vytvořeného biotopu spočívá zejména v jeho vzácnosti v krajině, kde v dnešní době v drtivé většině převládají plochy zastavěné a intenzivně zemědělsky, nebo lesnicky obhospodařované,“ dodal Vladimír Jiráček.
Společnost A.K.U.P.I. se proti rozhodnutí ČIŽP odvolala k ministerstvu životního prostředí. "To však odvolání zamítlo a sankce sto tisíc korun nabyla v březnu právní moci," upozornila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.