Jeden z nich, 56letý Němec Marvin Edgar R., byl 14. dubna zadržen v Českých Budějovicích a následně vydán do Rakouska. Druhým je 32letý Španěl kolumbijského původu.

Marvina R. páteční vydání deníku OÖN označuje za hlavního podezřelého „s dlouholetou zločineckou kariérou v USA“. Podle listu měli oba obžalovaní loni 8. září zkusit unést v Puchenau manželku bankéře a vydírat výkupné až 400 000 eur. Do Rakouska toho dne vyjeli z Budějovic. OÖN popisují, že čin ale nevyšel. Marvin R. sice zazvonil na dveře, pokusil se oběti zakrýt ústa a zatlačit ji do koupelny, ale žena unikla a muži utekli. Obžalovaný k tomu nyní tvrdí, že přepadenou pustil záměrně, aby jí neublížil a aby zhatil plán, k němuž ho prý donutila mezinárodní zločinecká banda. „Vědí, kde má dcera žije v Německu,“ uvedl. Na plán únosu sice přistoupil, ale věc v rozhodující moment úmyslně neprovedl. „Podle obhájce Andrease Mauharta šlo o upuštění od pokusu, což by mělo vést ke zproštění jeho mandanta obžaloby,“ píše linecký list.

Podle obžalovaného nejsilnější indicie svědčící pro to, že od činu vskutku dobrovolně upustil, je jeho vlastní kriminální minulost. „Vyrostl jako adoptivní dítě v Texasu v prostředí takzvané ‚dixie mafie‘a motorkářské bandy bandidos,“ píše list z výpovědi Marvina R. Mnoho let prý strávil za mřížemi za krádeže aut, vydírání a dokonce za vraždu muže, který měl znásilnit jeho dceru. „Co je z toho vybájené a co pravda, to musejí posoudit přísedící,“ píší OÖN. „Jeho trestní rejstřík z USA je ovšem konkrétním důkazem. Kdyby chtěl ženu bankéře přemoci, byl by to snadno zvládl, tvrdí.“
List poznamenal, že skurilně působilo, když R. uváděl přes dvacet krycích jmen k jeho údajným vazbám na CIA.

Druhý obžalovaný má patřit k drogovému kartelu. Ten ale tvrdí, že v den únosu vůbec v Linci nebyl. Rozsudek má být vynesen v příštím týdnu.

Školka není samozřejmost

Plné služby mateřské školy – provoz 45 hodin v týdnu, z toho čtyři dny s 9,5hodinovou službou, obědy pro děti a maximálně pět týdnů prázdnin – nabízí 52 hornorakouských obcí. To je asi dvanáct procent obcí v zemi. 43 naopak nemá vůbec žádnou školku. „V 392 ze 444 obcí nemají oba rodiče možnost pracovat na plný úvazek,“ kritizuje prezident Zaměstnanecké komory Johann Kalliauer v deníku OÖN. Jsou mezi nimi i okresní města Schärding, Gmunden a Rohrbach. Počet míst bez jakékoliv školky se v posledních deseti letech snížil za 190 na 43.

Komora kritizuje dále to, že ve 24 procentech obcí chybějí jesle. V roce 2000 je ale nemělo 91 procent míst.

Zavřeli transvestitu

Za podvod má 28letý transvestit z Braunau pobýt patnáct měsíců za mřížemi. „Různým pořadatelům se nabízel jako zpěvačka Michelle,“ píší OÖN.
Okresní soud v Klagenfurtu mu za snahu vystoupit v jedné korutanské diskotéce jako „nová Michelle“ uložil 18 měsíců nepodmíněně. Majitel lokálu očekával, že za 2200 eur angažoval pravou Michelle. „Ta by ale stála za krátké vystoupení deset až patnáct tisíc,“ argumentoval obhájce.

„Před jednací síní odvolacího soudu ve Štýrském Hradci čekala velká blondýna obklopená třemi bodyguardy a přes bohatý makeup se bránila fotografování,“ pokračují OÖN. Poznamenaly, že soudce vyvolal k jednání „jeho“, muže, a do jednací síně vstoupila elegantně oděná dáma… „Protože oficiální dokumenty transvestity ještě nebyly změněny, oslovoval ho soudce nadále pane.“

Obhájce zdůrazňuje, že jeho klient vystupuje jen jako „nová Michelle“, ne Michell, a ani ve svých smlouvách neuvádí pouhé jméno Michell. Obžalovaný sám tvrdí, že smlouvu byl připraven dodržet. Angažoval k tomu dokonce dva doprovodné tanečníky. Soud na to ale neslyšel a pouze mu uložený trest zmírnil o tři měsíce. Rozsudek je pravomocný.

Další proces transvestitu čeká v Landshutu kvůli podobnému pokusu v Simbachu.