VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I Jihočeši vybírají ve druhém kole voleb prezidenta

České Budějovice - Vysokou volební účast může mít i druhé kolo první přímé volby prezidenta. Nasvědčuje tomu rekordní zájem Jihočechů o vydání voličského průkazu.

25.1.2013 7
SDÍLEJ:

Jiří Mádl na jihu Čech spojil pracovní aktivity s volebními.Foto: Deník/ Hana Svítilová

22.00 - Volební místnosti se zavírají. Hlasování, které určí prezidenta České republiky začne v sobotu v 8 hodin a potrvá až do 14 hodin.

21.59 - Z jihočeských volebních místností není hlášená podle Aleny Karvánkové z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu žádná mimořádná událost, kromě zmíněného doplnění volebních lístků na Kvildě. První den voleb tak uplynul bez větších zádrhelů.

21.05 - V rudolfovském volebním okrsku číslo 2, v palírně v Mlýnském údolí mají účast na úrovni 40%, je to přibližně tolik jako v 1. kole prezidentské volby před dvěma týdny.

20.53 - "Je to vyšší než minule," uvedl k účasti voličů za okrsek číslo 12 v Českých Budějovicích člen komise Pavel Ždych. Už v tuto dobu dorazilo více než 50% voličů zapsaných zde v seznamech.

20. 31 - Volební komise v Žabovřeskách do této chvíle napočítala účast zhruba na úrovni 30%.

19.50 - Další zádrhel nastal odpoledne v Kvildě, kam se musely dovézt volební lístky, protože už po dvou hodinách zde odvolilo 118 lidí na voličské průkazy. Obec má přitom jen 133 voličů.

19.30 - K volebním komisím odpoledne začalo mířit varovné upozornění. Ministerstvo vnitra požádalo, aby komise věnovaly zvýšenou pozornost voličským průkazům. „Byli jsme upozorněni, že se snad vyskytují falza průkazů," uvedla pro Deník Alena Karvánková z krajského úřadu. Kraj předal varování na 37 měst s rozšířenou působností, pak měla informace putovat až do 1262 volebních okrsků. Podle Karvánkové by mohly být zneužity fotokopie legálních volebních průkazů, ale v jižních Čechách zatím nebyl zaznamenán žádný takový případ

18:30 Do hospody v Hlincové hoře přichází spousta místních. Nejdou na pivo, ale volit prezidenta. "V prvním kole jsme měli volební účast přes sedmdesát procent, tradičně tu míváme velkou volební účast," řekla předsedkyně volební komise Dana Havelková a naznačila, že i nyní to vypadá, že bude účast velká. Obec má 286 voličů, část pochází ze staré zástavby, část z nově vzniklé čtvrti rodinných domů Kodetka. "Přeju si, aby na Hradě seděl konečně někdo, kdo je morálně způsobilý. Podle mě je prezident symbolem pro celý národ," řekl jeden z voličů, Pavel Sirový.

17.50 - Překvapení čekalo na voliče, kteří jsou zvyklí hlasovat ve škole na sídlišti Máj. Vchod do volebních místností jim posunuli o 50 metrů dál. Kdo si nevšiml drobným písmem psaného upozornění na směrovce k volební místnosti, toho navigoval správným směrem muž držící službu u původního vchodu. „To udělali schválně, aby si lidi na těch posledních metrech své rozhodnutí ještě pořádně rozmysleli," glosoval jeden z májských voličů.

17.15 - Velký zájem vybrat příštího prezidenta mají i obyvatelé Borovan. Voliči tu sice nestojí ve frontách, komise stíhají příchozí odbavovat, ale lidé si tu doslova podávají dveře. O malou komplikaci se ve volebních místnostech v objektu zámku stará počasí. Lidé sem na botách nosí sníh, kvůli kterému pak klouže dlažba. Kvůli bezpečnosti voličů proto Borovanští raději solí nejen chódníky, ale i podlahu uvnitř volebních místností.

16.30 - Prezidentské volby jsou poslední, ve kterých ještě nestihne hlasovat student David Bláha z Českých Budějovic. "Volit bych šel rád, ale bohužel mi bude osmnáct let až za dva měsíce," říká gymnazista. "Celkem mě to mrzí, navíc když vím, že mnoho plnoletých lidí volit nechodí a o politiku se nezajímá," dodává. Na druhou stranu namítá, že mezi jeho vrstevníky neví o nikom, kdo by hodlal volební právo nevyužít.

15.15 - I druhé kolo prezidentské volby by mohlo mít vysokou účast. Do volebních okrsků na sídlišti Šumava v Základní škole O. Nedbala už po druhé hodině začal chodit jeden volič za druhým, chvílemi se před komisemi tvořily i hloučky čekajících. "Koukala jsem se na volební debaty, ale určitě jsem se nerozhodovala jenom podle toho. Rozmýšlela jsem podle toho, jak vystupovali předtím a jak se chovali nejen před volbami," svěřila se, jak vybírala svého kandidáta, Monika Lieblová. K volební urně přišla se synem Ondrou, který zdejší volební místnost velmi dobře zná. Chodí sem totiž do družiny.

15.10 - Ve 14 hodin začali volit také pacienti českobudějovické nemocnice, přes přísný zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii obchází voliče stejně jako v minulém kole členové komise s přenosnou schránkou. „Na zvláštním seznamu voličů je asi 200 pacientů, dalších asi 100 má voličské průkazy," odhaduje účast mluvčí nemocnice Jan Dušek.

14.20 - Krátce po otevření volebních místností odvolily v Matici školské i tři kamarádky Vlasta Knotková, Libuše Matoušková a Jana Popílková. „Jsme všechny z jednoho domu a volily jsme toho samého kandidáta jako v prvním kole," řekla Vlasta Knotková. Jana Popílková ještě pochválila, že o volby mají velký zájem i mladí lidé. Například její vnučka.

14.05 - Mezi prvními odvolil v českobudějovickém volebním okrsku číslo 2 také herec Jiří Mádl. „Naplánoval jsem si pracovní aktivity na jihu Čech tak, abych stihl i odvolit. Volbu prezidenta považuji za důležitou i když nemá příliš pravomocí něco měnit. Prezidenta bych přirovnal k nádraží. Je to to první, s čím se cizinci setkají."

13.55 - Do začátku druhého kola voleb zbývá pět minut. Na Gymnáziu Česká, kde sídlí dva volební okrsky, už nyní čeká přede dveřmi necelá desítka voličů.

K volbám může přijít rekordní počet lidí

Jen v Českých Budějovicích si vyzvedlo voličský průkaz 1282 obyvatel, což je dokonce dvakrát více než v prvním kole a absolutně nejvíc v historii demokratických voleb. Lidé s těmito průkazy mohou hlasovat v jakékoli volební místnosti v republice.

Vybírat prezidenta budou i lidé v nemocnicích, domovech pro seniory, těžko pohybliví či nemocní lidé doma nebo osoby ve vazební věznici. Ke všem vyrazí členové volebních komisí s přenosnými urnami. O tuto službu mohou voliči, potažmo jejich blízcí, požádat předem příslušný obecní úřad, anebo po celou dobu trvání voleb buď telefonicky nebo osobně u příslušné komise.

O možnost hlasovat nepřijdou ani lidé, kteří například ztratili občanský průkaz, nebo jejich průkazu skončila platnost. V Českých Budějovicích jsou v budově v Jeronýmově ulici po celou dobu voleb úředníci radnice připraveni vydat zájemcům na počkání a zdarma náhradní občanku.

Podobný režim platí i na pracovišti občanských průkazů na městském úřadě v Týně nad Vltavou, kde je připravena pro případ potřeby vystavit doklad služba. Úředníci doporučují občanům předem zavolat na číslo 385 772 223 nebo 385 772 226. Telefonní linku 386 301 466 mohou využít po dobu voleb i občané Trhosvinenska. Po dohodě jsou i pracovníci zdejšího městského úřadu připraveni vystavit zdarma na počkání náhradní doklad.

S sebou si žadatelé musí přinést dvě fotografie, starý občanský průkaz, případně potvrzení o jeho ztrátě či rodný list. Takto vystavený doklad je ovšem platný jen měsíc.

Volby se konají v pátek 25. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 26. ledna od 8 do 14 hodin. Na post hlavy státu vybírají lidé mezi dvěma postupujícími kandidáty z prvního kola Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. Voliči se musí prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Hlasovací lístky dostanou přímo ve volební místnosti. Ty už volič nijak neupravuje, za plentou vybere lístek se jménem kandidáta, vloží do úřední obálky, kterou dostane také od komise a před jejími zraky vhodí do urny.

Autor: Hana Svítilová

25.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil českobudějovický host Bláha

Volby. Ilustrační foto.
496

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Praha, České Budějovice - Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou, kolik křesel bude mít která politická strana (poměrný systém). Tedy na základě výsledku voleb vznikne příslušná většina, která ustaví vládu a vysloví ji důvěru. Rozumíte tomu? Vysvětlíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení