Atmosféru nedůvěry rozvířila kauza rekreačních objektů u Lipna, které na svých pozemcích a převážně ze svých peněz pro hejtmana Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu buduje předseda představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Martin Bláha.

Zástupci koaličních stran informuji o výsledku jednání ohledně dalšího fungování koalice.Zdroj: Deník / Pavel ZemanANO už na minulém zasedání zastupitelstva označilo takové počínání za nemorální a navrhlo učinit změny ve vedení Jihočeských nemocnic.
Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) po pondělním jednání řekl, že veškerá pochybení týkající se kauzy Lipno by měl vyvrátit audit, který nechá Martin Bláha zpracovat. „Do doby, než bude audit hotový, se členové koalice nebudou k záležitosti vyjadřovat," poznamenal hejtman.

Doplnil, že se nebrání debatě o změně odměňování manažerů Jihočeských nemocnic. Za účelem nastavení nového systému odměňování vznikne pracovní skupina. „Nesouhlasím ale s tím, abychom změny ve vedení nemocnic činili jen na základě nepodložených tvrzení," dodal. „Kdyby kdokoliv z vedení nemocnic manažersky selhal, budu první, kdo bude požadovat jeho odchod."

Krajská předsedkyně hnutí ANO Radka Maxová uvedla, že pohledy na celou kauzu jsou různé. „Osobně považuji za možnou i změnu struktury vedení nemocnic," řekla s tím, že celou záležitost kolem výstavby domů na Lipně považuje za nestandardní.

Vysvětlení vysokých odměn pro šéfa společnosti Jihočeské nemocnice i podrobností samotné výstavby problematických chalup u Lipna požaduje i opozice. ODS, KDU-ČSL a PRO JIŽNÍ ČECHY chce kvůli tomu svolat mimořádné zasedání zastupitelstva. K tomu ale potřebuje podporu alespoň dvou hlasů z řad koalice či KSČM.

Podle Radky Maxové krajští zastupitelé za hnutí ANO zvažují, že se v tomto směru přikloní na stranu opozice. Po pondělním jednání ovšem zaznělo, že hejtman požádal představitele ANO, aby počkali na výsledky zmíněného auditu. „Snahu svolat mimořádné jednání zastupitelstva považuji za politické divadlo," poznamenal Jiří Zimola.

Další koaliční jednání se uskuteční až po vyhotovení auditu. Přesný termín si koaliční partneři nestanovili, shodli se ale na tom, že vše by mělo být vysvětleno nejpozději do 11. května, kdy se uskuteční další řádné jednání krajského zastupitelstva.