Pomoc ženě, která krvácela po zranění nohy přímo na budějovické ulici, nebo záchranu rybáře tonoucího v Lužnici, ocenili ve čtvrtek představitelé jihočeské policie.

V Budějovicích se tak stalo u příležitosti slavnostního složení služebního slibu dvanácti policejními nováčky. Ředitel jihočeských policistů Luděk Procházka ocenil čtyři policisty, kteří příkladným způsobem zachraňovali lidské životy. Oceněni byli nadstrážmistr Jakub Pešek a nadstrážmistr Jakub Čoudek z oddělení hlídkové služby v Budějovicích, kteří zastavili tepenné krvácení zraněné ženě a vyčkali s ní až do příjezdu záchranky. Oceněni byli také nadpraporčík Jaroslav Kotál a praporčík Jakub Klabouch z obvodního oddělení v Prachaticích, kteří převzali od náhodné kolemjdoucí srdeční masáž muže, který náhle zkolaboval na ulici. Pokračovali v péči o muže až do příjezdu lékaře.

Ilustrační foto.
Neuvěřitelná jízda. Dům, most, lampu i policejní auto naboural na stovce metrů

Ředitel jihočeské policie Luděk Procházka udělil kázeňskou odměnu nadstrážmistru Jakubu Peškovi a nadstrážmistru Jakubu Čoudkovi z oddělení hlídkové služby v Budějovicích. Policisté 15. ledna řešili běžný dopravní přestupek na Mariánském náměstí. Náhle si všimli, že u nedalekého domu leží na chodníku žena. Okamžitě se k ní vydali, aby zjistili, jestli nepotřebuje pomoc. Na místě zjistili, že žena v důsledku poranění masivně krvácí z pravé dolní končetiny v oblasti kotníku. Sundali jí botu a ukázalo se, že se jedná o tepenné krvácení. „Uviděli jsme otevřenou ránu,“ říká Jakub Pešek s tím, že stopa krvácení se za zraněnou táhla několik metrů. Aby zastavili krvácení, použili policisté i škrtidlo, včasným zásahem tak zabránili další velké ztrátě krve. Obvaz přiložili i na krvácející místo. „Mám externí zdravotnický kurz,“ dodává Jakub Pešek, ale i když už se ve své profesi setkal s menšími zraněními, tepenné krvácení ještě nezastavoval. Potřebné úkony ale podle něj v kritické situaci naskakují člověku automaticky. S kolegou pak poskytovali zraněné nutnou péči až do příjezdu záchranky.  Policisté díky své všímavosti a pohotovému zásahu jednoznačně přispěli k záchraně života zraněné ženy.

Když policisté zraněnou ženu předali zdravotníkům, vrátili se ke své práci a dořešili dopravní přestupek. „Paní na nás počkala,“ zmínil Jakub Čoudek k případu, kvůli němuž původně byli na Mariánském náměstí.

Nezletilého kuřáka nevyvedla z míry ani pozornost strážníků městské policie.
Stačilo málo. Problém se strážníky měl u Mercury nezletilec i jeho kamarád

Oceněni ve čtvrtek byli také nadpraporčík Jaroslav Kotál a praporčík Jakub Klabouch z obvodního oddělení v Prachaticích. Dne 17. ledna obdrželi po výjezdu k jinému případu informaci o tom, že na chodníku v ulici Pivovarská v Prachaticích leží muž. Okamžitě přijeli na místo a zjistili, že se jedná o staršího muže, kterému se snažila poskytnout první pomoc žena, a to nepřímou masáží srdce. „Pán byl v bezvědomí. Vynechávaly mu základní životní funkce,“ připomněl Jan Klabouch, jaký byl podle jeho kontroly stav muže, k němuž byli povoláni.

Jaroslav Kotál mezitím vystřídal ženu, která do té doby poskytovala muži první pomoc masáží srdce. Využil přitom znalosti z kurzu první pomoci, který absolvoval během policejního výcviku. Mužův stav byl proměnlivý. Policisté pokračovali v poskytování první pomoci, dokud si pacienta nepřevzala zdravotnická záchranná služba, která pokračovala v resuscitaci a muže odvezla následně do nemocnice.

Krajský soud v Českých Budějovicích ve středu 31. ledna zahájil hlavní líčení v případu obchodu s lidmi. Obžalobě čelí manželský pár původem z Rumunska.
Johny se u soudu rozbrečel. Soudí ho kvůli nevěstinci, znásilnění i hlodavcům

Slavnostní ráz mělo ve čtvrtek dopoledne i na policejním ředitelství v Táboře. Ředitel Územního odboru Tábor plukovník Jiří Štecher předal čestnou medaili Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje dvěma občanům - Petře Kohoutové a jejímu 16letému synovi Danielovi. Tuto medaili jim za jejich obdivuhodnou statečnost udělil ředitel jihočeské policie Luděk Procházka, když na rodinném výletě zachránili život rybáři. Rybář kvůli zdravotním komplikacím spadl do řeky Lužnice, začal se topit a Petra Kohoutová se synem muže s nasazením vlastních životů zachránili.

„Paní Kohoutová byla loni 14. října se svojí rodinou lézt na skály u Lužnice nedaleko Senožat. Najednou si všimli, že do řeky spadl muž, který na druhém břehu chytal ryby. Paní a její šestnáctiletý syn pohotově zareagovali a skočili do vody. Přestože byl poměrně silný proud a vysoký stav hladiny řeky, přeplavali na druhou stranu. Po překonání řeky se paní Kohoutová ponořila a tonoucího zachytila. Spolu se synem ho vytáhli na břeh. Mezitím její manžel s dcerou zavolali záchranku. Svým odvážným činem muži jednoznačně zachránili život,“ popsala událost jihočeská policejní mluvčí Lenka Pokorná. Zdůraznila, že zachráncům za tento obdivuhodný čin patří ocenění a velké poděkování.