Šest vajíček, která do smutné události dubenští čápi zahřívali v hnízdě na střeše zdejšího kostela, mají od 11. dubna v péči ošetřovatelé záchranné stanice při Zoo Ohrada. A rozhodnutí zkusit malé tvorečky zachránit péčí v umělé líhni slaví úspěch.

V odchovně již pískají první čapí miminka. Poslední zprávy ze včerejšího odpoledne hovoří o třech vyklubaných čápatech. „První se vylíhlo v neděli, další dvě v pondělí a mají se čile k světu, nechybí jim chuť k jídlu a dokonce zkoušejí klapat zobáčky jako dospělí čápi," říká o svých mrňavých svěřencích ošetřovatel Petr Skála. A podle něj není vyloučeno, že se ještě dočkají minimálně jednoho sourozence. „Je to bez záruky, ale vypadá to, že ještě jedno mládě by se mohlo vyklubat," naznačuje.

Palce malým čápatům i jejich ošetřovatelům drží obyvatelé Dubného i uživatelé sociálních sítí. „Paráda. Pískle už je venku," radoval se Michal Hudec. Nahradit uměle odchovaným čápatům péči biologických rodičů není vůbec jednoduché. Z líhně je chovatelé přestěhovali do odchovny. „To je takový inkubátor, kde mají stabilní teplotu a vlhkost podobnou tomu, kdyby je zahřívala samice v hnízdě. Každé dvě hodiny je krmíme. Dostávají malinké rybičky, které předtím necháme natrávit ve speciálním roztoku. Zatím čápům při krmení pomáháme pinzetou, ale už se snaží i chytat rybky sami," líčí Petr Skála.

Alespoň částečně tak vyvažuje nemilou zprávu z konce minulého týdne, kdy zoologové dostali výsledky pitvy uhynulé matky malých čápat. „Potvrdilo se podezření na otravu karbofuranem, samice nejspíš někde našla a sežrala otrávenou návnadu," odhaduje ošetřovatel.

Čapí sirotky adoptují jiné páry

Konec spekulacím, ale i nadějím, že nikdo v okolí nesahá k nezákonným praktikám, přinesly obyvatelům Dubného výsledky pitvy čapí samice, která tu nedávno uhynula přímo na hnízdě.

Zakázaný jedKarbofuran, účinná látka přípravku furadan, je vysoce nebezpečný nervový jed, který při požití, ale i při vdechnutí či potřísnění, způsobuje bolestivou smrt. Postižený živočich či člověk postupně, podle dávky rychle či pomalu, ochrne a umírá za plného vědomí na ochrnutí dýchacího svalstva. Prakticky se udusí. Ptáci někdy považují granuli karbofuranu za zrní, přičemž i jediná granule ptáka zabije. Nebezpečný furadan, který se v otrávených návnadách nachází, byl ještě donedávna povoleným pesticidem. Již několik let je však jeho používání v České republice zakázané. Nesmí se tedy ani prodávat.

„Výsledky pitvy bohužel prokázaly otravu zakázaným karbofuranem a vyloučily jakákoliv poranění cizí osobou," konstatuje v místním internetovém zpravodaji Tomáš Budík. Je tedy pravděpodobné, že v okolí Dubného někdo nastražil, patrně s úmyslem zbavit se některého z predátorů, smrtelně nebezpečnou otrávenou návnadu.

Zřejmě jen omylem ji našla samice čápa, která právě hnízdila v Dubném. Přesto mají čapí sirotci naději na úplně normální život. Ošetřovatelé je plánují přidat do hnízd, kde se budou dospělí čápi starat o přibližně stejně stará mláďata. „Spolupracujeme s kolegy z Plzeňska, kteří mají přehled o padesáti hnízdech. Jakmile najdou vhodnou adoptivní rodinu, mláďata jim předáme," naznačuje ošetřovatel záchranné stanice Petr Skála. Stát by se tak mohlo už zanedlouho. Ptáčata by ale měla být v okamžiku stěhování na novou adresu alespoň dva či tři týdny stará.

Místní už nyní neskrývají radost z toho, jak se situace vyvinula. „Úžasné, všem ochranářům, pečovatelům i hasičům, kteří pomohli zachránit vajíčka, patří velký dík. Čapí rodiče vajíčka pečlivě opatrovali i v tak nepříznivém počasí, jako je silný vítr a sníh, a když později samice uhynula, je dobře, že se podařilo vajíčka zachránit," usmívá se Jitka Doschková.

Dubenští budou osud čápů, které zachránili, bedlivě sledovat. Dost možná ale budou moci ještě letos pozorovat i to, jak rostou mláďata přímo v obci. Čáp, jenž přišel o původní rodinu, přijal novou družku a podle včerejších záběrů webové kamery se v hnízdě lesknou už čtyři nová vajíčka. K vidění jsou ale jen sporadicky, snůšku takřka neustále jeden z rodičů zahřívá a naděje tak roste každým dnem.

Pokud i vás zajímá, jak vypadá život v čapím hnízdě, můžete se podívat ZDE